גניקומסטיה

גניקומסטיה הינה תופעה שבה החזה הגברי גדול בצורה קבועה. מדובר במצב אינו רצוי מבחינה אסתטית ומהווה הפרעה חברתית ותדמיתית, אצל בני נוער ומבוגרים כאחד והפתרון הוא ניתוח גניקומסטיה.

מקור המילה גניקומסטיה הוא מיוון. מורכבת מהמילים אשה (גניקו), ושדיים (מסטוס ביוונית). בעבר היה מקובל לחשוב כי ישנו טיפול תרופתי היכול לתקן במעט את המצב, אך כיום מובן כי לתוצאות טובות אשר יבטלו את הבעיות התדמיתיות, דרושה התערבות כירורגית למתן פתרון ניתוחי.

ניתוח גניקומסטיה – פרטים כללים:

סוג ההרדמה

כללית

משך זמן הניתוח

כשעתיים

מקום הניתוח

בית החולים רפאל

זמן האשפוז

לפי הצורך

רמת הכאב לאחר הניתוח

אי נוחות

הוראות לאחר הניתוח

להימנע מכל פעילות גופנית

חזרה לשגרה

שבוע

חזרה לפעילות גופנית

לאחר חודש

מעקב

פעמיים אחרי הניתוח

* למעבר לתמונות לפני אחרי גניקומסטיה – לחץ כאן

גניקומסטיה – תופעת חזה גברי מוגדל

גניקומסטיה מוגדרת כתופעת הגדלה של שד הגבר, אשר נראה לעיתים כשד אישה בגוף של גבר.

כ 65% מהנערים בגיל ההתבגרות חווים הגדלה של החזה במידה זו או אחרת תלוי במספר הקולטנים בחזה להורמונים המיניים. לרוב מדובר במצב החולף תוך 1-2 שנים.

הטיפול בדר״כ נעשה באלה שהמצב לא חולף אצלם, גורם לדפורמציה במבנה הגברי הרגיל ואיתו לפגיעה בדימוי הגוף הגברי וכמו כן, קושי תפקודי.

רבים מהמטופלים מספרים על אי נוחות והימנעות מלהוריד חולצה בים או בבריכה וקושי במלתחות משותפות. קשיים אלו מובילים לפגיעה בביטחון העצמי ובקשרים חברתיים, בעיקר בגיל ההתבגרות. גניקומסטיה יכולה להופיע כבר בלידה, להתפתח בגיל ההתבגרות או להופיע אצל מבוגרים.

הגורמים והסיבות לתופעת גניקומסטיה:

 • השמנת יתר
 • תורשה
 • הפרעות הורמונליות שונות
 • הפרעות בתפקודי כליות או כבד
 • נטילת תרופות או סמים מסוימים כמו סטרואידים ומריחואנה.

גניקומסטיה מתחלקת ל – 3 דרגות חומרה:

 1. גוש רקמת שד רקמה קשה יותר במישוש המרוכז מתחת לפטמה והעטרה בלבד. החזה עצמו אינו מפותח או שמן.
 2. גניקומסטיה גדולה יותר בחזה שומני וללא עודף עור ניכר.
 3. גניקומסטיה מפותחת עם עודפי עור ניכרים, במצבים כאלה ניתן לראות שדיים אמיתיים ומפותחים.

 3 סוגים של גניקומסטיה

 • גניקומסטיה של גיל ההתבגרות – השכיחה ביותר, נקראת ״אידיופטית״ משמע כל הבדיקות תקינות ולפיכך הסיבה לא ידועה. במרבית מהמקרים, התופעה המופיעה בגיל ההתבגרות בשל שינויים הורמונליים היא מצב הפיך. רק בחלק קטן מהנערים המצב נשאר ובא לידי ביטוי בהתפתחות של רקמה פיברוטית קשה מתחת לעטרה. לעיתים גודל השד יכול להגיע לממדים גדולים בעיקר במקרים של השמנת יתר.
 • גניקומסטיה המופיעה בגיל מבוגר יותר, בדר״כ מעל גיל 50, לרוב קשורה לעלייה במשקל. במקרים אלו ההרחבה יותר דיפוזית וגם בהם יש שינויים הורמונליים כגון ירידה ברמת הטסטוסטרון.
 • גניקומסטיה פתולוגית – מופיעה בילדים בגיל 10 או במבוגרים יותר ומאופיינת בצמיחה מהירה של השד. במקרים אלה יש לשלול גידולים המפרישים חומרים דמויי הורמונים. מלבד הצמיחה המהירה יש המתלוננים על כאב דו צדדי בשדיים. מצב זה קשור גם למתן תרופות הורמונליות כמו סטרואידים אנבוליים שמפתחי הגוף השונים משתמשים בהם, כמו גם משתמשי מריחואנה והסובלים ממחלות כבד. לאחרונה נמצאו הורמונים גם במים בעקבות הטיפול בהם בלולים וכו׳. במקרים אלה יש קודם לטפל בגורם (להפסיק תרופות או לטפל במחלה הבסיסית) ורק לאחר מכן לשקול לעבור ניתוח.

האם יש תסמינים לגניקומסטיה?

כשמגיע הפציינט לייעוץ הוא נשאל שאלות רבות המאפשרות אבחון וגורמים:
מהלך הגדילה של החזה, באיזה גיל, מה קצב הגדילה, האם מלווה בכאבים, שינויים במשקל הגוף, שימוש בתרופות הורמונליות או מריחאונה, תסמינים כמו ירידה במשקל, הזעת לילה, איבוד תאבון, הרגשה כללית רעה. במקרים אלה יש לחשוב על גניקומסטיה פתולוגית.
כמו כן, כאשר ישנם שינויים בראייה ובחוש הריח יש לחשוב על לשלול גידולים בהיפופיזה (יותרת המוח). יש לבדוק סימטריה, הערכה של קושי הרקמה הבלוטית וגודלה מתחת לעטרה והפטמה. כך ניתן להעריך את כמות המרכיב השומני. רצוי לבצע בדיקת אשכים לשלילת גוש באשכים.
יש לציין שניתוח גניקומסטיה נמצא בסל הבריאות במקרים בהם מדובר בדיאגנוזה אמיתית, כלומר מורכבת מרקמה בלוטית ושומנית. במידה והמרכיב שומני בלבד אין אישור מחברות הביטוח לביצוע הניתוח. לכן, כדאי לבצע אולטראסאונד של החזה לאיבחון לפני הניתוח.
אני גם מפנה לאנדוקרינולוג עם בדיקות דם של פרופיל הורמונלי, כולל תפקודי תירואיד. במקרה של חשד לבעיה בהיפופיזה רצוי MRI מוח.

ייעוץ לפני ניתוח גניקומסטיה

בפגישת הייעוץ מקבלים מהפציינט את ההיסטוריה הרפואית שלו ולאחר מכן הוא נבדק כדי להתרשם מגודל השד.

האם מדובר בגניקומסטיה אמיתית או שומנית? וכן, הערכת איכות העור – האם ואיך יגיב העור לשינויים?
גניקומסטיה בחלק מהמקרים יכולה להיות תופעת לוואי לתרופות או למריחואנה, כתגובה למחלות כמו כבד, בעיות הורמונליות או כתוצאה מהשמנת יתר.

מרבית המקרים הם 'אידיופטיים' – כלומר, הסיבה לא ברורה אך כנראה נובעת מעליה בהורמונים הנשיים בגיל ההתבגרות, כאשר לחלק מהגברים יש יותר קולטנים להורמונים הנשיים וכתוצאה – שד נשי. לכן, הבירור בכיוון הזה, וכמובן יש לבצע אולטרסאונד ולבדוק האם הגניקומסטיה אמיתית או שומנית.

מתי כדאי לבצע ניתוח גניקומסטיה?
ניתוח גניקומסטיה יש לבצע במקרים שמדובר במצב המפריע לדימוי העצמי ובעקבותיו הפגיעה החברתית, זאת לאחר ששללנו את המצבים הפתולוגיים ושימוש בתרופות שיכולים לגרום למצב. מטרת הפעולה הניתוחית היא להוריד את נפח השד ולתקן את מעטפת העור, כדי לתת לחזה מבנה גברי.

 

ההליך הניתוחי של ניתוח גניקומסטיה

ניתוח גניקומסטיה הוא ניתוח חזה שכולל שאיבת שומן וכריתת הרקמה הבלוטית דרך חתך בחצי התחתון של העטרה. בחלק קטן מהמקרים יש לכרות עודפי עור משמע צלקות ארוכות יותר.

הניתוח נמשך כשעה וחצי כשבסופו יוצאים מהניתוח עם חבישה לאורך קו התפרים ועל הכל חבישה לוחצת. ההרדמה בניתוח הגניקומסטיה היא הרדמה מלאה לרוב, למרות שניתן לבצע את הניתוח גם בהרדמה מקומית במידה ויש צורך כזה. ההחלמה, נגזרת משיטת הניתוח.

זאת מאחר ויש חלל, שאם לא מצמידים את השוליים, החלל יכול להתמלא בנוזל שנקרא ״סרומה״. להלן ארחיב מה הן הפרוצדרות האפשריות לניתוח:

 • את נפח השד ניתן להקטין ולעצב באמצעות כריתה של הגוש הפיברוטי בלבד, דרך חתך בקוטב התחתון של העטרה: במקרים שממש הגוש מוגדר מתחת לעטרה וללא עודפי שומן מסביב, מצב שגורם לבליטה של הפטמה והעטרה. חשוב להדגיש שכדי לא לגרום לשקיעה של הפטמות יש להשאיר כ 5 -10 מ״מ של רקמה פיברוטית מתחת לעטרה.

את הניתוח ניתן לבצע בהרדמה מקומית או כללית. מדובר בניתוח שההחלמה איננה מלווה בכאבים משמעותיים ועם מינימום של סיבוכים ושביעות רצון טובה של הפציינטים.

 • פרוצדורה אחרת לטיפול הנה שאיבת שומן בלבד. לטיפול בגניקומסטיות שומניות כשהגוש הפיברוטי רך יותר ומכיל בעיקר שומן. מדובר במקרים בודדים, בדר״כ בגברים צעירים ושמנים. לאחר הפעולה יש להצמיד את מתלה העור לרקמה העמוקה ע״י גופיה לוחצת, למנוע חללים שעלולים להתמלא ע״י נוזל אשר נקרא סרומה למשך כ10-14 יום. ההחלמה איננה מלווה בכאבים משמעותיים. מבחינת סיבוכים, אי סדירות ואסימטריה יכולים לקרות וניתן לתקנם בקלות.
 • פעולה נוספת היא שילוב של כריתה ושאיבה. זו הפעולה הניתוחית המתאימה למרבית המקרים הפונים לטיפול בגניקומסטיה שכיחה ביותר ונותנת את התוצאות הטובות והמושלמות ביותר. גם במקרים אלה יש להשתמש בגופיה לוחצת למנוע סרומות למשך 10-14 יום.

ניתוח גניקומסטיה ב  – 2 שלבים:

במקרים בהם יש גניקומסטיה גדולה והעור לא מגיב לשינויים בנפח, ניתן להעריך בבדיקה שלפני הניתוח אם יש צורך בכריתת עודפי העור. ישנם מקרים גבוליים שכדאי לעשות ב 2 שלבים.

 1. ראשית, להקטין את נפח השדיים, להמתין ולאפשר לעור להתכווץ.
 2. במידה וזה לא קורה בשלב שני יש לכרות את עודפי העור.

במרבית המקרים את עודפי העור ניתן לכרות רק סביב העטרה כך שהצלקת מטושטשת ומשתלבת בגבול בין העטרה לעור הרגיל. במקרים הקשים יותר אין מנוס מצלקת בדומה להקטנת חזה באשה, כלומר הניתוח מסתיים בצלקת סביב העטרה ומהעטרה ועד לקפל התת שדי (סוכריה על מקל).

גניקומסטיה החלמה

מדובר בהחלמה די קלה – כאבים המגיבים לתרופות רגילות נגד כאבים. יש צורך בשבוע חופשת מחלה ולהמנע ממאמץ קיצוני ספורטיבי למשך כחודש ימים. ב

רוב המקרים לאחר ניתוח הקטנת חזה גברי, יש ללבוש גופיית לחץ הדומה למחוך למספר שבועות, כדי לזרז את תהליך הריפוי ולמנוע הצטברות נוזלים והפרשות באזור המנותח.

רמת הכאב מניתוח הקטנת חזה לגבר נמוכה לרוב והחזרה לפעילות רגילה נעשית בהדרגה ובתוך ימים ספורים. החזרה לפעילות ספורטיבית לוקחת מעט יותר זמן. חשוב לדעת ולהבין כי המראה הסופי של אזור הניתוח יתעצב רק כעבור מספר חודשים כאשר הצלקות יגלידו והאזור יחלים לגמרי.

הסיבוכים בניתוח זה מינימליים ואף נדירים, והם כוללים:

 • דימום – במקרים של דימום יש לחזור לחדר הניתוח לעצירתו.
 • זיהום – נדיר ביותר.
 • צלקת לא אסתטית.
 • סרומה במעשנים – שואבים אותה בדקירה מדי שבוע עד לפתרון.
 • נמק פטמתי – במקרים של כריתת עודפי עור.
 • אי שביעות רצון אסטית – ניתן לתקן בניתוח מתקן.

כאמור, סיבוכים אלו הם נדירים ביותר ויש לזכור שבמקרים בהם הגורם לא מטופל כמו שימוש במריחואנה, בעיות הורמונליות וכו׳ – הגניקומסטיה יכולה לחזור.

התגברו על הבושה ופנו עוד היום אל מרפאות ד"ר וינברג לקביעת פגישת ייעוץ והדמיה לא מחייבת, אשר במהלכה תוכלו להבין לעומק את הפתרונות הניתנים לבעיית החזה הגברי.

מאות מכתבי תודה של מטופלים גבריים מלמדים אותנו כי בעיית השדיים המוגדלים אצל גברים הינה בעיה אסתטית המניבה בעיות תדמית קשות – אך ניתנת לטיפול ותיקון. הסבל הנגרם למטופל בשלבי ההתמודדות עם החזה הגברי קשות פי כמה מהליך הניתוח וההחלמה.

ניתוח גניקומסטיה – שאלות נפוצות ותשובות

 • איך אפשר לזהות שיש לי גניקומסטיה? שדיים גדולים מהנורמה (שד אישה בגוף של גבר) עם רקמת שד מתחת לפטמות זו גניקומסטיה אמיתית. ישנם גניקומסטיות שומניות בעיקר באנשים שמנים ללא רקמת שד.
 • תופעת הגניקומסטיה יכולה לעבור לבד או רק על ידי ניתוח? רוב הפעמים גניקומסטיה מופיעה בגיל ההתבגרות בשל עליה בהורמונים הנשיים בגיל זה. ישנם גברים להם יש יותר קולטנים להורמונים הנ״ל ואז השד גדל יותר. במקרים אלה של הגניקומסטיה המופיעה בגיל ההתבגרות ניתן לצפות בחלק מהמקרים להיעלמותה עד גיל 22. אך גם כשהיא מופיעה בגיל ההתבגרות לעיתים היא מפריעה לנער ופוגעת בביטחונו העצמי – הוא לא נכנס למלתחות בחדר הכושר, לא מסיר את החולצה בבריכה או בים וכו׳ – אז יש הצדקה לנתח למרות שיש סיכוי שזה יעבור גם ללא ניתוח.

גניקומסטיה

לפני ואחרי

  פנו אלינו ונחזור אליכם בהקדם

  התקשר עכשיו: 077-9966784