הזעת יתר

הזעת יתרהזעת יתר הינה בעיה שכיחה הפוגעת במספר אופנים באדם הסובל ממנה. הזעת יתר גורמת גם לתחושות פיזיות קשות ולא נעימות, וגם לתופעות נפשיות הקשורות להרגשה הכללית ולביטחון העצמי.

מניסיוני ככירורג פלסטי, למדתי כי אלו הסובלים מתופעת הזעת היתר, נאלצים להסתובב עם חולצות או גרביים להחלפה, ונמנעים מלחיצת ידיים וקשרים אישיים.

ברפואה נוהגים לחלק את הזעת היתר לשני סוגים:

  • הזעת יתר ראשונית – את הזעת היתר הראשונית, אנו מאפיינים על ידי גירוי יתר של המערכת הסימפתטית המעצבבת את בלוטות הזעה האקריניות. הסימפטום האופייני הוא הזעה מקומית (בבתי השחי, כפות ידיים, מצח ועוד) בדרך כלל ללא סיבה נראית לעין וללא קשר לטמפרטורה.
  • הזעת יתר משנית – נגרמת לרוב מסיבות הורמונאליות, זיהומיות או ממחלה ממאירה. במקרה שכזה אין לטפל בתופעת הזעת יתר באמצעות בוטולינום טוקסין, אלא על ידי טיפולים כירורגיים יעילים.

ניתן לטפל בהזעת יתר במספר דרכים:

  • בשנים האחרונות קיימת שיטה לטיפול בזעת יתר אשר בה מזריקים את חומר הבוטוקס (בוטולינום טוקסין) אל תוך האזורים אשר בהם קיימת תופעת הזעת יתר. את האזורים המזיעים מסמנים על ידי iodine- starch-test ומזריקים לאזור זה בהזרקה תוך עורית על ידי מחט קטנה (כעשר נקודות הזרקה בכל בית שחי). יעילות הטיפול נמשכת בין ארבעה חודשים לחצי שנה.
  • האופציה השנייה לטיפול בהזעת יתר הינה בעזרת ניתוח גוף ספציפי המטפל בבעיה. דרך אחת הינה טיפול ניתוחי סימפטקטומי: ניתוח אשר בו פוגעים במערכת המעצבבת את בלוטות הזיעה. הבעיה העיקרית בניתוח זה היא שמופיעה הזעת יתר תגובתית באזורי גוף אחרים.

ניתוחים אלה נעשים לרוב על ידי כירורגים המומחים בכירורגית כלי דם. במקרים בהם הזעת היתר ממוקמת בבתי השחי בלבד קיימות טכניקות ניתוחיות המבוצעות על ידי כירורגים פלסטיים. בטכניקות אלו, אנו מפחיתים ופוגעים בצורה משמעותית בבלוטות ההזעה בבית השחי וכך ההזעה פוחתת ואין תופעה של הזעה תגובתית באזורי גוף אחרים. מדובר בפתרון ניתוחי יעיל ביותר עם מינימום של סיבוכים.

סיבוכים וסיכונים לטיפול בהזעת יתר

בטיפול בהזעת יתר ע"י בוטולינום טוקסין משך יעילות אמנם קצר אך ללא סיבוכים. בכריתה חלקית של בלוטות הזיעה בבתי השחי אם על ידי שאיבה או כריתה, יעילות ממושכת הסיבוכים הם פגיעה בשיעור בנשים זה יתרון, אמנם יתכנו סיבוכים אך בסבירות קטנה ביותר. נדיר אך לעיתים יעילות הפעולה הכירורגית חלקית ויש צורך בפרוצדורה מתקנת.

טיפול בתופעת הזעת היתר

תופעת הזעת יתר הינה תופעה אשר גורמת אי נוחות גדולה לסובלים ממנה, במיוחד כאן, באקלים הים תיכוני החם. טיפול בתופעת הזעת היתר על ידי הזרקת בוטולינום טוקסין הינו יעיל ובעל תוצאות טובות, למשך מספר חודשים בטיפול ניתוחי באזור בתי השחי. בעיית הזעת היתר הינה בעיה שכיחה הפוגעת בחלק גדול מאוד מהאוכלוסיה!

הרפואה מאפיינת את תופעת הזעת יתר לשתי רמות: רמה משנית ורמה ראשונית.

  • ברמה הראשונית, הסימפטומים הם הזעה מקומית בבתי השחי, כפות הידיים, מצח ועוד ללא כל סיבה נראית לעין וללא קשר לטמפרטורה.
  • הזעת יתר משנית נגרמת לרוב מסיבות הורמונאליות, זיהומיות או ממחלה ממאירה.

הזרקת בוטוקס כפתרון להזעת יתר

במקרה שכזה אין לטפל בבוטוקס, אלא על ידי טיפולים כירורגיים מתאימים. על ידי הזרקת בוטוקס לאזורים אשר בהם קיימת תופעת הזעת יתר, אנו מגיעים לתוצאות מעולות, אשר מחזיקות למשך 4 עד 6 חודשים. ההזרקה מתבצעת לאחר בדיקה יסודית באמצעים חדישים בכדי לגלות את מוקדי ההזעה בדיוק. יש לציין כי יעילות הטיפול הינה גבוהה ביותר והיא אף מתאימה לאקלים הים תיכוני השורר בארץ ישראל. החסרון היחידי בשימוש בזריקות בוטוקס למניעת הזעת יתר הינה עלות החומר היקרה יחסית, והצורך בהזרקות חוזרות מידי חצי שנה.

תחושות פיזיות קשות ולא נעימות

הזעת יתר גורמת לתחושות פיזיות קשות ולא נעימות וגם לתחושות נפשיות ולירידה בביטחון העצמי. מנסיוני ככירורג פלסטי, למדתי כי אלו הסובלים מתופעת הזעת היתר, נאלצים להסתובב עם חולצות או גרביים להחלפה, ונמנעים מלחיצות ידיים ומקשרים אישיים חדשים אשר יחייבו אותם ללחוץ ידיים. בכל קנה מידה מדובר בבעיה חמורה מאוד.

תוצאות טובות למשך זמן ארוך עם מינימום של סיבוכים. החיסרון בשימוש בבוטוקס כנגד הזעת יתר הוא העלות היקרה של חומר הבוטולינום טוקסין. שלא כמו בפעולות כירורגיות רבות, הסיכונים והסיבוכים האפשריים הם מינימאליים והחיסרון היחיד הוא עלות החומר כמובן, והצורך בהזרקות חוזרות כל חצי שנה.

במידה והינכם סובלים מהזעת יתר, פנו עוד היום למרפאות ד"ר וינברג לקבלת ייעוץ אישי.

    פנו אלינו ונחזור אליכם בהקדם

    התקשר עכשיו: 077-9966784