החלפת שתלים

לאחרונה ישנם הרבה פירסומים בנושא השתלים בניתוחי הגדלת חזה ושחזורי שד, חלקם נכונים חלקם פחות. מכאן החשיבות לעשות סדר במידע; האם יש קשר בין הגדלת חזה עם שתלים ו-ALCL? מה זה בכלל ALCL?
האם כדאי לבצע החלפת שתלים או להוציא השתלים? את כל השתלים? לאיזה שתלים? וכו׳.

מה צריך לדעת על החלפת שתלים בחזה?

  • ALCL הינו גידול ממאיר של המערכת החיסונית, זה לא גידול של השד. מדובר בגידול נדיר ביותר! סרטן שד יש אחת לכל 8 נשים, לעומת הגידול הזה שיש לאחת לכל 30.000 עד ל50.000 נשים שעברו הגדלה. זאת מלבד שתלים מחוספסים של מספר חברות שאצלן זה קורה יותר – לפיכך החשיבות של יצירת קשר עם הרופא המנתח והסבריו היא בעליונות גבוהה.
  • בשתלים חלקים זה כמעט ולא מופיע.
  • כאמור, הגידול הזה מופיע בנשים שעברו הגדלה או שחזור בשתלים מחוספסים מספר שנים לאחר ההגדלה. סימני המחלה מאופיינים בהופעה פתאומית של נפיחות וכאבים נמשכים, כאשר הנפיחות נובעת מהצטברות נוזל סביב השתל. לעיתים ניתן לצפות בגוש קטן הצמוד לקופסית סביב השתל.

ב2011 ארגון הבריאות האמריקאי (FDA) התחיל לחשוד שיש קשר בין ניתוחי חזה עם שתלים לגידול של המערכת החיסונית. אך ביולי 2019 הFDA פרסם הנחיות והן ללא עדות למחלה אין צורך להוציא את השתלים, אך אם יש סימני מחלה, יש להוציא את השתל והקופסית ולהפנות להמשך טיפול אונקולוגי.

לפיכך ממליץ לכל פציינטית שעברה ניתוח לעשות אולטרסאונד של השדיים כל שנה במידה ובהדמיה ניתן לצפות בנוזל כדאי לבצע שאיבה ושליחת הנוזל לציטולוגיה וכשמאבחנים גוש קטן בצמוד לקופסית לבצע ביופסיה.

כל הנ״ל ניתן לבצע תחת אולטרסאונד ללא ניתוח. במידה ויש אבחנה כאמור יש להוציא השתל עם הקופסית ולהפנות להמטולוג להמשך טיפול. ולא אין צורך להוציא השתל. בגדול מומלץ לאחר כ – 10 שנים לאחר ההגדלה לבצע החלפת שתלים, רצוי לחלקים, או להוציא את השתלים לחלוטין לבצע הרמת חזה והשתלת שומן במידת הצורך.

– נשים עם שתלים דולפים
– נשים שאינן מרוצות מהגודל
– נשים לאחר לידה והנקה שהשד קצת התרוקן (ניתן לעיתים לתיקון ע״י החלפה לשתלים גדולים יותר)
– נשים שעברו הגדלה עם שתלים מחוספסים לפני כ-10 שנים (מאחר ונמצא שיש אפשרות נדירה לפתח לימפומה של השד)

– שתלים מחוספסים – כל 10 שנים.
– שתלים חלקים – עד שלא יגידו ההפך – הם לכל החיים.

מדובר בניתוח שנמשך כשעה אחת.

לאחר הגדלת חזה עם שתלים אין דרך חזרה, כבר מספר חודשים לאחר הניתוח הם לא יחזרו למצבן הקודם. אבל כמובן שכשמוציאים את השתלים לאחר שנים מקבלים שקיות מרוקנות וכדי לשנות זאת יהיה צורך בהרמת חזה.

יש לציין שמי שעשתה ניתוח הגדלה עם שתלים קטנים יותר, מידת הדפורמציה בהוצאתן קטנה יותר.

    פנו אלינו ונחזור אליכם בהקדם

    התקשר עכשיו: 077-9966784