החלפת שתלים

לאחרונה ישנם הרבה פירסומים בנושא השתלים בניתוחי חזה ושחזורי שד, חלקם נכונים חלקם פחות. מכאן החשיבות לעשות סדר במידע; האם יש קשר בין הגדלת חזה עם שתלים ו-ALCL? מה זה בכלל ALCL?
האם כדאי לבצע החלפת שתלים או להוציא השתלים? את כל השתלים? לאיזה שתלים? וכו׳.

סיבות להחלפת שתלים

נשים עשויות לשקול ניתוח החלפת שתלים בחזה מסיבות שונות, ושלוש עיקריות עשויות לכלול:

סיבוכים או בעיות בשתל

עם הזמן, שתלי הסיליקון עלולים לפתח סיבוכים כגון קרעים, דליפות, תזוזה או התקשות הרקמה המקיפה את השתל. בעיות אלו עלולות לגרום לאי נוחות, לפגמים אסתטיים, ובמקרים חמורים יותר, אף לסיכונים בריאותיים, מה שגורם לנשים לבחור בניתוח להחלפת שתלים בכדי לטפל בבעיות אלו ולהחזיר את המראה והתחושה הרצויה של החזה שלהן. אחת הדוגמאות הנפוצות לסיבוך זה היא נשים שעברו הגדלת חזה עם שתלים מחוספסים לפני יותר מ-10 שנים. עד לפני כמה שנים השתלים המחוספסים היו מתאימים לכל החיים והפציינטיות אף קבלו תעודת אחריות מהחברות היצרניות. אך אז ה FDA פרסם שאחרי 10 שנים אובחנו מקרים של ALCL משמע לימפומה של השד. מדובר על מקרה נדיר מאוד אך עדיין מומלץ להחליף את השתלים. מעבר לכך, גם נשים אשר חוו לידה והנקה מגלים שהשד משנה מעט את גודלו מה שמצריך התאמה של שתל חדש למבנה השד שהשתנה, כפעולה בפני עצמה או כחלק ממהפך קוסמטי לאחר הריון.

רצון לשינוי גודל או צורה

נשים עשויות לבחור בניתוח החלפת שתלים בחזה כדי לשנות את הגודל או הצורה של החזה שלהן. זה יכול להיות בגלל שינוי בהעדפות אישיות או שינויים באורח החיים. חלקם עשויים לרצות לעבור משתלים גדולים יותר לקטנים יותר או להיפך, או שהם עשויים לרצות חומר שתל או צורה אחרת כדי להשיג מראה טבעי יותר או לטפל בשינויים במשקל או הזדקנות. במקרים של הזדקנות בהם נפוצה התופעה של צניחת החזה, מומלץ לשקול ביצוע של הרמת חזה בנוסף להחלפת השתלים.

תחזוקה או שדרוג שתלים שגרתיים

הטכנולוגיה לייצור שתלי סיליקון הולכת ומתחדשת כל הזמן. ברמת העיקרון ישנה אפשרות ששתלי הסיליקון שהוכנסו בניתוח הגדלת החזה יחזיקו לחיים שלמים, אך למרות זאת יש נשים שבוחרות להחליף את השתלים שלהן כחלק מתחזוקה שוטפת. שדרוג בטכנולוגיות השתלים, שינוי החומרים או ומגוון הצורות החדשות הקיימות כיום יכולות להעניק מראה ותחושה אסתטיים יותר משל שתלים שהוכנסו לפני שנים מספק, ובחלק מהמקרים גם יכולים להיות בטוחים יותר. בהחלט ניתן לשקול החלפה כאמצעי יזום, במיוחד אם יודע כי השתלים מתקרבים לתוחלת החיים המומלצת של היצרן או אם יש חששות לגבי שלמות או בטיחות השתלים הקיימים.

חשוב לציין כי ההחלטה על ניתוח החלפת שתלים בחזה היא אישית ביותר ויכולה להיות מושפעת מהעדפות אינדיבידואליות, שיקולים בריאותיים וייעוץ של מנתח פלסטי מוסמך. התייעצות זו היא חיונית כדי לדון בחששות ספציפיים, להעריך אפשרויות ולקבוע את דרך הפעולה המתאימה ביותר בהתבסס על הנסיבות הייחודיות של כל פציינטית

מהלך הניתוח

החלפת השתלים דרך אותו חתך בו הוכנסו השתלים לאותו חלל מחלפים השתלים – מדובר בפרוצדורה קלה והחלמה פשוטה.
הוצאת השתלים יחד עם ה״קופסית״ (שליחת הקופסית לבדיקה היסטולוגית) והכנסת שתלים חדשים .גם במקרים אלה מהלך ההחלמה קל יותר מהניתוח הראשוני.

פירוט שתלי הסיליקון, מה מיוחד בהם, אילו הם המומלצים ביותר?

סוגי השתלים הנמצאים כיום בשימוש הם שתלי סיליקון הבנויים משקית סיליקון קשה שבתוכה סיליקון שעבר דחיסה. גם כשהשקית קרועה הסיליקון לא נוזל הוא נראה כג'לי.
הFDA האמריקאי אישר את השימוש בסיליקון מאחר שהוכח שלנשים שעברו הגדלת חזה עם סיליקון יש פחות סרטן שד מבאוכלוסיה הרגילה וההאשמות שהוא גורם למחלות פרקים התבררו כלא נכונות.
יחד עם זאת, את השתלים עם מעטפת מחוספסת יש להחליף כל 10 שנים בשל חשש להופעת ALCL – לימפומה של השד. לכן, מומלץ להשתמש היום בשתלים חלקים.

בחירת גודל השתלים?

ההחלטה מתקבלת בעצה אחת עם המנותחת בהדמיה הנותנת שביעות רצון מהגודל במעל 90%.

פרטים נוספים שכדאי לדעת על החלפת שתלים בחזה?

  • ALCL הינו גידול ממאיר של המערכת החיסונית, זה לא גידול של השד. מדובר בגידול נדיר ביותר! סרטן שד יש אחת לכל 8 נשים, לעומת הגידול הזה שיש לאחת לכל 30.000 עד ל50.000 נשים שעברו הגדלה. זאת מלבד שתלים מחוספסים של מספר חברות שאצלן זה קורה יותר – לפיכך החשיבות של יצירת קשר עם הרופא המנתח והסבריו היא בעליונות גבוהה.
  • בשתלים חלקים זה כמעט ולא מופיע.
  • כאמור, הגידול הזה מופיע בנשים שעברו הגדלה או שחזור בשתלים מחוספסים מספר שנים לאחר ההגדלה. סימני המחלה מאופיינים בהופעה פתאומית של נפיחות וכאבים נמשכים, כאשר הנפיחות נובעת מהצטברות נוזל סביב השתל. לעיתים ניתן לצפות בגוש קטן הצמוד לקופסית סביב השתל.

ב2011 ארגון הבריאות האמריקאי (FDA) התחיל לחשוד שיש קשר בין ניתוחי חזה עם שתלים לגידול של המערכת החיסונית. אך ביולי 2019 הFDA פרסם הנחיות והן ללא עדות למחלה אין צורך להוציא את השתלים, אך אם יש סימני מחלה, יש להוציא את השתל והקופסית ולהפנות להמשך טיפול אונקולוגי.

לפיכך ממליץ לכל פציינטית שעברה ניתוח לעשות אולטרסאונד של השדיים כל שנה במידה ובהדמיה ניתן לצפות בנוזל כדאי לבצע שאיבה ושליחת הנוזל לציטולוגיה וכשמאבחנים גוש קטן בצמוד לקופסית לבצע ביופסיה.

כל הנ״ל ניתן לבצע תחת אולטרסאונד ללא ניתוח. במידה ויש אבחנה כאמור יש להוציא השתל עם הקופסית ולהפנות להמטולוג להמשך טיפול. ולא אין צורך להוציא השתל. בגדול מומלץ לאחר כ – 10 שנים לאחר ההגדלה לבצע החלפת שתלים, רצוי לחלקים, או להוציא את השתלים לחלוטין לבצע הרמת חזה והשתלת שומן במידת הצורך.

– נשים עם שתלים דולפים
– נשים שאינן מרוצות מהגודל
– נשים לאחר לידה והנקה שהשד קצת התרוקן (ניתן לעיתים לתיקון ע״י החלפה לשתלים גדולים יותר)
– נשים שעברו הגדלה עם שתלים מחוספסים לפני כ-10 שנים (מאחר ונמצא שיש אפשרות נדירה לפתח לימפומה של השד)

– שתלים מחוספסים – כל 10 שנים.
– שתלים חלקים – עד שלא יגידו ההפך – הם לכל החיים.

מדובר בניתוח שנמשך כשעה אחת.

לאחר הגדלת חזה עם שתלים אין דרך חזרה, כבר מספר חודשים לאחר הניתוח הם לא יחזרו למצבן הקודם. אבל כמובן שכשמוציאים את השתלים לאחר שנים מקבלים שקיות מרוקנות וכדי לשנות זאת יהיה צורך בהרמת חזה.

יש לציין שמי שעשתה ניתוח הגדלה עם שתלים קטנים יותר, מידת הדפורמציה בהוצאתן קטנה יותר.

    פנו אלינו ונחזור אליכם בהקדם

    התקשר עכשיו: 077-9966784