הרמה והגדלת חזה

הרמה והגדלת חזה – Augmentation Mastopexy. ניתוח הרמה והגדלת חזה או שדיים הפך בשנים האחרונות לניתוח השכיח ביותר מבין הניתוחים הפלסטיים. פשטותו, זמינותו, תוצאותיו היפות והשינוי הדרמתי שחל במנותחות הן בצורה וגודל השדיים והן בשיפור בהרגשת הנשיות והביטחון העצמי, הפכו את הניתוח להרמה והגדלת שדיים למבוקש ביותר.

מהו ניתוח הרמה והגדלת חזה?

ניתוח הרמה והגדלת חזה הינו ניתוח שבו אנו מעצבים את השד הנפול. ניתן להוסיף לניתוח גם הגדלה באמצעות שומן עצמוני או שתלי סיליקון. כשהשד נפול, הגדלת חזה בלבד לא מספיקה, ויש צורך לבצע ניתוח הרמת חזה. שמשמעותה שד יפה במחיר של צלקות ארוכות.

הרמה והגדלת חזה עם שומן עצמוני

הגדלת חזה מסוג זה יכולה להיות בעייתית יותר מאחר ולחלק מהנשים אין מספיק שומן והבעיה שלא ניתן לצפות מראש מה תהיה התוצאה מאחר לא ברור כמה מהשומן יקלט. לכן לעיתים יש לחזור על הפעולה מספר פעמים.

הרמה והגדלת חזה באמצעות שתלי סיליקון

לאור הבעייתיות שתוארה בניתוח הגדלה עם שומן עצמי, במרבית הניתוחים אנו מחדירים משתל סיליקון לבית החזה.
את שתלי הסיליקון ניתן למקם במישורים שונים ויש כמובן סוגים וצורות שונות של שתלים. האופציות הניתוחיות השונות מאפשרות לנו, המנתחים הפלסטיים המומחים, לבחור יחד עם הפציינטיות את הניתוח המתאים ביותר למבנה החזה, מצב העור, צורת השדיים ואורח חייה של האישה.

שדיים נפולים (PTOSIS) מוגדרים כמצב בו הפטמה נמצאת מתחת לקפל התת שדי

 • המצב הקשה ביותר הוא כשהפטמה נמצאת בחלק התחתון של השד הנפול.
 • שדיים נפולים מאוד עם פטמה הממוקמת מעל התת השדי – מצב שניתן לתקנו במרבית המקרים ע״י הגדלה בלבד.

סוגים ואתגרים בניתוח הרמה והגדלת חזה

 • תיקון אסימטריות משמעותיות בגודל ובצורת השדיים – נדרשות בעיקר מיומנויות ויכולות טכניות של מנתח פלסטי מומחה.
 • נפילה קלה – בנפילה קלה, כאשר הפטמה נמצאת מתחת לקפל התת שדי אך קרובה אליו, ניתן לתקן את הנפילה עם שתל וצלקת סביב העטרה בלבד.
 • נפילה חמורה יותר – במקרים בהם נפילת השד חמורה יותר, ניתן לשלב ניתוח הרמת שדיים MASTOPEXY עם הגדלת שדיים BREAST AUGMENTATION. במקרים של נפילת שדיים חמורה לא מספיק להוריד את עודפי העור ולהגדיל את החזה באמצעות שתלים או שומן. חייבים לטפל גם ברקמת השד עצמה.

הרמה והגדלת חזה בהרדמה

את הניתוח ניתן לעשות בהרדמה מקומית או כללית. בעבר, כשההרדמה הכללית היתה מסובכת יותר ומלווה בלא מעט סיבוכים, עשינו חלק גדול מהניתוחים בהרדמה מקומית וטשטוש.

כיום, ההרדמה הכללית עברה מהפך, הן בתרופות ההרדמה הפועלות לזמן קצוב ומינימום של סיבוכים והן באמצעי הניתור שהפכו להיות משוכללים ביותר. כל זאת הופך את ההרדמה הכללית לבטוחה יותר. ולכן יש לעשות ניתוח הרמה והגדלת חזה בהרדמה כללית.

מהלך ניתוח הרמה והגדלת חזה

את הניתוח מתחילים בציור בעמידה בו מודדים את מיקום הפטמה העתידי וסביבה את עודפי העור שיש לכרות. הציור נקרא "Wise Pattern" בצורה של פתח של מפתח.

דרך חתכים אלה יוצרים חלל אליו ניתן להחדיר את השתל מתחת לשריר שנקרא "חלל משולב", הקוטב העליון מתחת לשריר והתחתון. מתחת לשד מתאים לנשים ללא כושר כיסוי טוב, כלומר אין מספיק רקמת שד בקוטב העליון וכדי שבמגע לא יחושו את השתל יש להרחיקו אל מתחת לשריר. במקרים בהם יש כושר כיסוי טוב בקוטב העליון כדאי להכניס השתל מעל לשריר.

ד"ר וינברג מבצע חתך אורכי בקוטב התחתון של השד מתחת לעור, ותופר את רקמת השד בצורת שילוב על השתל או לפני הזרקת השומן העצמוני. כך מקבלים תוצאה יפה ויציבה לאורך זמן. הצלקת היא סביב העטרה, מהעטרה עד לקפל התת שדי ובקפל התת שדי צלקת קצרה מה שקרוי בציבור צלקת בצורת סוכריה על מקל.

סוגי שתלי סיליקון

סוגי השתלים הנמצאים כיום בשימוש הם שתלי סיליקון הבנויים משקית סיליקון קשה שבתוכה סיליקון שעבר דחיסה. גם כשהשקית קרועה הסיליקון לא נוזל הוא נראה כג'לי.

הFDA האמריקאי אישר את השימוש בסיליקון מאחר שהוכח שלנשים שעברו הגדלת חזה עם סיליקון יש פחות סרטן שד מבאוכלוסיה הרגילה וההאשמות שהוא גורם למחלות פרקים התבררו כלא נכונות.

יחד עם זאת, את השתלים עם מעטפת מחוספסת יש להחליף כל 10 שנים בשל חשש להופעת ALCL – לימפומה של השד. לכן, מומלץ להשתמש היום בשתלים חלקים.

בחירת גודל השתלים – ההחלטה מתקבלת בעצה אחת עם המנותחת בהדמיה הנותנת שביעות רצון מהגודל במעל 90%.

סיבוכים אפשריים בניתוח, ניתן לחלק ל- 2 קבוצות:

סיבוכים שיכולים להופיע בכל ניתוח:

 • דימום – סיבוך נדיר ולעיתים רחוקות מאוד יש צורך בטיפול להפסקת הדימום ושתיפת קרישי הדם.
 • זיהום – נדיר ב כ 1% מהמיקרם מופיע כ 10 ימים לאחר הניתוח.
 • צלקת בולטת ולא יפה גם כן נדירה.

סיבוכים ספציפיים יותר לניתוח הרמה והגדלת שדיים

 • אי שביעות רצון אסתטית – נדיר למרות הצלקות הארוכות שביעות הרצון טובה
 • קופסית קשה ומעובה – פוגעת בצורה והתחושה במגע הינה של שד קשה, סיבת הקופסית הקשה אינה ברורה יתכן שקשורה במגע בין השתל לבלוטת השד, במיקרים אלה יש צורך בניתוח מתקן.
 • הופעת גלים – במגע ניתן לחוש בגלים פלסטיים וכשהפציינטית בכיפוף ניתן לראותם בעיקר באזור בין השדיים. בעיה שניתן לתקן בפעולה כירורגית.
 • הבדלים בגובה של השתלים – לרוב מתוקן ע״י עיסויים.
 • איבוד תחושה בפטמות – במרבית המיקרים התחושה חוזרת תוך מס' שבועות עד חודשים.

מה חשוב לדעת לפני ניתוח הרמה והגדלת חזה

לפני ניתוח הרמה והגדלת חזה יש לעשות בדיקות דם כולל תפקודי קרישה, בדיקות שד במרפאת שד ובהתאם לגיל ובממצאי הבדיקה יש צורך בממוגרפיה או באולטראסאונד של השדיים.ויש לתכנן 14 ימים, חופשת מחלה.
אין בעיה להיות בהריון ולהניק אחר הניתוח.
בנשים לאחר הרמה והגדת חזה יש פחות סרטן שד מבאוכלוסיה הרגילה, אך האיבחון בממוגרפיה קשה יותר השתלים מסתירים כ10% מרקמת השד וכשיש צורך ניתן לבצע MRI של השדיים, יש להקפיד על בדיקת שדיים מדי שנה.
יצרני השתלים נותנים אחריות לכל החיים אך יתכן שבעתיד יהיה צורך בהחלפת השתלים.

הרמה והגדלת חזה

לפני ואחרי

  פנו אלינו ונחזור אליכם בהקדם

  התקשר עכשיו: 077-9966784