ארכיון

השעה חמש לפנות בוקר. קבוצת ישראלים נוחתת בבוקרשט, רומניה. בחוץ ארבע מעלות מתחת לאפס. הקור חודר לעצמות. ארבע נשים, אמהות לילדים, נטשו הכל והגיעו לכאן כדי להפקיר את גופן לסכין המנתחים הפלסטיים. ניקול (שם בדוי), אם לחמישה, מתעטפת בצעיף צמר ואורזת היטב את גופה הקומפקטי במעיל פליז. “קר", היא נוקשת בשיניה, “מי צריך ניתוח בקור הזה? הציצים גם ככה מזדקפים". “סמרט מדיקל", המרכז של ניתוחים פלסטיים בבוקרשט, הוא היעד. הוגי הרעיון, בני דודים ישראלים ממוצא רומני, שמעון ומיקי פליסקוב, שנסעו לפני כמה שנים לטיול שורשים ברומניה, התאהבו במדינה והחלו לנהל בה עסקי נדל"ן. מפה לשם הם פגשו את ד"ר ברטו טיבריוס, כירורג פלסטי, חלומו הגדול של הדוקטור היה להקים מרכז רפואי לניתוחים פלסטיים בבוקרשט. בני הדודים עשו חושבים והחליטו לממש לו את החלום, לאו דווקא בגלל פילנטרופיה טהורה. מבחינה כלכלית זה נראה להם עסק משתלם. הכל ברומניה זול יותר: עלות השכרת חדר ניתוח, עלות שכרם של מנתחים בכירים וגם עלות הבאת חבילת תיור מהארץ. ד"ר טיבריוס, המשמש כנשיא האגודה הרומנית לשחזורים פלסטיים וניתוחים אסתטיים, הוא המנתח הראשי כאן. לצידו עובד ד"ר ניקולאי אנטוי, מנתח פלסטי בכיר.

ניתוח פלסטי דר וינברג

כמו יזמים אחרים גם הפליסקובים עלו על טרנד התיירות הקוסמטית, עקרונות הטרנד הזה פשוטים. הראשון: הישראלים אחוזים בבולמוס לנתח/לשאוב/להרים/להקטין/להגדיל איברים בגופם. השני: הישראלים אוהבים דילים. עשו אחד ועוד אחד ומה תקבלו? נכון. ניתוח פלסטי בחו"ל, בעיקר בארצות מזרח אירופה. לא רק ישראלים מפעילים את התעשייה החדשה הזאת. יזמים פולנים וצ'כים הציעו לאחרונה לכמה רופאים ישראלים לנתח במרכזים מפוארים שהוקמו במיוחד למען הישראלים המגיעים למדינותיהם. אחד ממקבלי ההצעות הוא ד"ר אודי בר, מומחה לתוספי תזונה, שמבצע במרפאתו גם טיפולים אסתטיים. “מדינות כמו צ'כיה ופולין מעוניינות לעודד תיירות מישראל", הוא הסביר. “לרופאים מוצעת עבודה עם ציוד משוכלל, ובתמורה עליהם לדאוג לארגון קבוצות ל'חבילות' ניתוחים. לקראת האביב למשל, עומד להיפתח בפולין מרכז לניתוחים פלסטיים, שימוקם במלון עתיק ביער, בפאתי ורשה".

הטרנד החדש בניתוחים הפלסטיים

הטרנד החדש מאופיין בעוד תופעה מאוד ישראלית, החברותא. כבר לא נוסעים לבד, לא מתביישים/מסתתרים, להפך. נוסעים עם שותפים לדיל ולגורל ועושים צחוקים לא רק בדרך אלא דקה לפני הניתוח ואפילו אחריו. איש הקשר, אותו אדם שדואג לתווך בין המרכז הרפואי לקהל הלקוחות הפוטנציאליים, הוא חלק בלתי נפרד מהחבילה. האיש (בדרך כלל מדובר באישה) יכול להיות לקוח מרוצה לשעבר שהחליט לחלטר, או לקוח פוטנציאלי שעתיד לקבל הנחה על ההליך הרפואי שלו (גודל ההנחה תלוי במספר המנותחים שיספק למרכז) או איש מקצוע רפואי או פארא-רפואי בהכשרתו, מה שנותן הילה של מקצועיות ואמינות לכל העסק.

לאישר הקשר מגיעים ברוב המקרים מפה לאוזן, אך גם באמצעות הפורומים הרלבנטיים באינטרנט. הוא צריך להיות בקיא בתחומו, להכיר היטב את הרופאים המנתחים, לדעת היכן ממוקמת הצלקת בכל ניתוח, מה הסיכונים ואיך ייראו התוצאות. לא כל אנשי הקשר מלווים את לקוחותיהם מרגע קבלת ההחלטה עד לניתוח עצמו. יש כאלה שמסתפקים במפגש או במפגשים אינפורמטיביים. אנשי הקשר ששוחחנו עמם לא נטו לדבר על שכרם, אך עקרונית, איש הקשר אמור להרוויח אחוזים מסויימים ממחיר הניתוח. האם עובדה זאת לא תגרום להם "לעודד" ניתוחים? כאן התשובה תלויה בהגינותו של הנשאל. מאנשי הקשר דואגים לשווק את חבילות ה"אירוח ניתוח" באריזה נוצצת ומפתה. ובאמת, מי היה מתנגד לתנאי פנסיון משובחים, לאחות צמודה, לנופים מרהיבים, לאווירה של חו"ל, לחשאיות גמורה, ועוד לקבל כבונוס שופינג בדיוטי פרי החדש?

איך בדיוק זה עובד? אילו יעדים פופולריים במיוחד? כמה זה עולה? והאם קיימים סיכונים נוספים לניתוח בחו"ל בנוסף על הסיכונים הרגילים שקיימים בכל ניתוח? ואם כן, איך ממזערים נזקים? גם לפני הטרנד הנוכחי היו ישראליות שנסעו לחו"ל כדי לעבור הליך אסתטי. אלא שאז זה היה מנת חלקן של נשות האלפיון העליון שנסעו לבד בשושו, עברו ניתוח, החלימו, וחזרו כמו חדשות. שני המנתחים הפלסטיים המפורסמים שהיו פופולריים בזמנם היו ד"ר דן בייקר מניו-יורק וד"ר פר היידן מברזיל. ד"ר יורם לוי, רופא ישראלי שהיגר לגרמניה לפני יותר מ25 שנה, שכלל את הקונספט והקים לעצמו מרכז רפואי שאפשר לעבור בו הליך אסתטי בתנאי אירוח אקסקלוסיביים. המרכז הרפואי הוקם בעיירת הנופש גרמיש פרטן קירכן, ששוכנת במורדות האלפים בגרמניה. גם לד"ר לוי כמו לעמיתיו מניו יורק ומברזיל הגיעו נשות החברה הגבוהה בישראל.

הוא עצמו מגיע ארצה פעמיים בשנה כדי להרצות לפני קהל היעד שלו, המורכב בעיקרו מנשים, ולהיפגש עם אלה המעוניינות לעבור ניתוח. את הניתוח תעבור הלקוחה במרכז הרפואי שלו בגרמניה. “אני לא מתאים לאישה הישראלית הממוצעת שרוצה ניתוח פלסטי", הוא אומר בהתנשאות קלה,”הקליניקה שלי בנויה לאלפיון העליון. כמו מכונית מסוג מרצדס 600, כך גם הניתוחים האלה מתאימים לאנשים עם כסף שיש להם סגנון והם אינם מתפשרים על איכות". המחירים שגובה ד"ר לוי מדברים בעד עצמם. מחירים לדוגמה (ביורו) – ניתוחי פנים:10-14 אלף; הגדלת חזה: 5,700; הקטנת שדיים: 10000; הרמת שדיים: 9000; המחירים כוללים לבד מהניתוח גם 3-4 ימי אשפוז במרכז הרפואי ואחות צמודה במהלך האשפוז.

שאלות לד"ר וינברג

  • ניתחת לא מעט ישראליות בגרמניה. במה הן נבדלות מהמנותחות האירופאיות?

“הישראליות רוצות דילים, תשלומים, הנחות. הן רוצות הכל. הן יודעות מעט מאוד על אופן הניתוח. אצל   רובן יש ציפיות לא ריאליות מהתוצאות. הן ניזונות מהמידע המופיע בעיתונות, שם כל יום ממציאים קשקוש חדש, שבו מבטיחים ניתוח בבוקר וחזרה לעבודה בצהריים. היום אני לא צריך עוד מנותחים מהארץ. יש לי מספיק עבודה. ניתחתי עד עכשיו 5000 אנשים". טלי (שם בדוי), אשת עסקים, עברה אצל ד"ר לוי ניתוח עפעפיים לפני שלוש שנים. 15 שנים לפני כןעברה אמה ניתוח דומה. “הוא לא האדם הכי נחמד בעולם", היא מעידה, “אבל הוא מקצוען אמיתי, והוא מספק תנאי שהות ברמה הכי גבוהה שראיתי מימיי. אם אצטרך ניתוח נוסף אחזור אליו".

  • למה להרחיק עד גרמניה בשביל ניתוח עפעפיים?

“לא רציתי להתחבא בזמן ההחלמה, רציתי להסתובב ברחוב חבושה ולהרגיש נוח בלי שיעצרו אותי בכל רגע וישאלו מה קרה לי". אף שהרופא הנכבד טוען שאינו זקוק לעבודה שמקורה בארץ, יש לו כאן אשת קשר. דליה גלרנטי,60, מחיפה עושה את הג'וב הזה ב12 השנים האחרונות. היא עצמה נותחה אצלו לפני כשבע שנים, ולדבריה, מרוב שביעות רצון הפכה למיסיונרית שלו.”מכרתי את הרכב שלי כדי לממן את ניתוח הפנים אצלו", היא אומרת.”תמיד כשפגשו אותי חברים ושאלו 'איפה הרכב', הייתי עונה בהלצה:'על הפנים'”. גלרנטי דואגת להופיע בכל הרצאה של ד"ר לוי, הנערכת בארץ. בהרצאות היא מפיצה חוברת מידע על המרפאה בגרמניה ומצמידה לה כרטיס ביקור, הכולל את מספרי הטלפון שלה. “אני מקבלת אחוזים נמוכים", היא אומרת, “אני קובעת פגישות עם נשים, מספקת להן מידע מלא על הניתוחים, על השהות במרפאה והמלצות לטיולים. אלה שמגלות עניין מקבלות ממני מפות והדרכה. את כרטיסי הטיסה הן מתבקשות להסדיר בעצמן. אם מדובר בניתוחים מורכבים שמצריכים שהייה במקום, אני עוזרת להן להתארגן בפנסיון סמוך למרפאה שגובה כ – 40 יורו ליום, כולל ארוחת בוקר. השלב האבולוציוני הבא אחרי יורם לוי הוא מרכזים בסגנון "סמרט מדיקל". זהו מרכז שנולד למי שלא קוראים לה שרי אריסון. היא יכולה להיות השכנה ממול, אותה פקידה בשנות ה40 לחייה שמגדלת ארבעה ילדים, חיה עם בטטת כורסה, אבל בסתר היא רוקמת חלום: להפוך לברבור.

המבנה המפואר בן חמש הקומות של המרכז הרפואי בולט על רקע אפרוריות העיר. החדרים מעוצבים וצבועים בגוונים רכים. בכל חדר טלויזיה, שירותים ומקלחת. לב לבו של המקום הוא המטבחון המאובזר להפליא. חוץ מזה, אפשר לקבל במקום (בתוספת תשלום) גם טיפולים קוסמטיים, עיסוי טוב ואפילו תספורת חדשה. את ההיכרות הראשונית עושות ארבע המועמדות לניתוח בדיוטי פרי. אך ההיכרות האמיתית מתרחשת במטבחון. הן יושבות מסביב לשולחן ומדברות על הבעל, הילדים ועל הרצון לעבור שינוי בחייהן, קרי, בגופן. ניקול,35, קוסמטיקאית ואם לחמישה; לאה, 45, עובדת בנק, אם לשלושה; לילי, 55, סבתא לחמישה נכדים; איילת,47, נהגת מונית, אם לשלושה. במטבחון הזה הן חושפות את ה"פגמים" בגופן בטבעיות רבה.”אני רוצה להקטין אותם", מצביעה איילת על שדיה.”אני רוצה להרים אותם", מתמתחת לאה כמו להוכיח מה היא זוממת לעשות לחזה הנפול. מחיר הניתוחים לא מדגדג את המחיר שגובה ד"ר לוי. מחירים לדוגמה (ביורו) – ניתוחי פנים: החל מ 2200; הגדלת שדיים: החל מ 2000; הקטנת וגם הרמת חזה: החל מ 2000; שאיבת שומן: החל מ1700; מתיחת בטן: החל מ2200; ניתוח אף: החל מ 1,700; עפעפיים: החל מ 1400.

מחירי הניתוחים הפלסטיים

המחיר כולל גם ייעוץ של פלסטיקאי ישראלי לפני הניתוח ובדיקה לאחר החזרה לארץ, טיסה, הסעות משדה התעופה למרכז ובחזרה, שהות של שבוע ימים במרכז בתנאי מלון 4 כוכבים, אחות מוסמכת צמודה, ארוחות ומטבח חופשי למשך כל היום. אשת הקשר היא סימה משעלי, אחות חדר ניתוח במקצועה. היא נפגשת עם הנשים בארץ ומלווה אותן לניתוח בחו"ל ובחזרה. היא לדואגת לארגון כרטיסי הטיסה והאירוח, ובשביל הלקוחות היא משמשת גם אוזן קשבת ומשענת ברגעי מצוקה. את מרוויחה אחוזים על כל מנותחת. במקום מסוים יכול להיות לך אינטרס לשכנע נשים לעבור ניתוח, גם אם הן לא זקוקות לו? (נעלבת):”הבאתי לכאן את גיסתי ואת בת דודתי, שתכננו ממילא לעבור ניתוח בארץ. לא הייתי מסכנת אותן ולא את יחסיי במשפחה, לולא הכרתי את הרופאים ובחנתי את איכות המקום".

משעלי לא דוברת רומנית, והאמת שגם האנגלית שלה לא משהו, אבל זה לא מונע ממנה לתןןך בין ציפיות הלקוחות ובין פסיקת הרופאים. לאה, למשל, רצתה לכלול בדיל שלה הרמת חזה, שאיבת שומן מהירכיים וגם מתיחת בטן, אך הרופאים פסקו שתיאלץ לוותר על חלום הבטן המתוחה, כי שלושה ניתוחים בפעם אחת יהוו עומס גדול על מערכות גופה. לאה המאוכזבת התקשתה לקבל את הדין, משעלי נכנסה לתמוהנ, הסבירה, הרגיעה וריככה את הבשורה. האכזבה הגדולה הפכה אט אט לסוג של השלמה. ניסים אזולאי,50, היה מעצב אופנה צעיר כשהחליט להגר מכאן לפי 20 שנה. הוא השתקע בבלגיה, נכנס לענף המסעדנות, והקים רשת מסעדות בבלגיה, הולנד, גרמניה והונגריה.

בשלב מסוים נמאס לו מחיי הלילה הכרוכים בניהול מסעדותיו, ולמזלו באותו זמן הוא נתקל בסועדת מפורסמת במסעדתו שבבודפשט, יהודית מילר, מפתחת הבושם המיתולוגי "בת שבע". מילר המליצה לאזולאי להקים עסק שקשור לאסתטיקה ואף הציעה את עזרתה האדיבה. אזולאי הקשיב בעניין רב והחליט ללכת על זה. בעזרת קשריה של מילר הוא חבר למרכז רפואי בבודפשט. העסקה: אזולאי יספק את הלקוחות, והם יספקו את הטיפולים. באפריל 2004 הקים אזולאי את חברת "הונגריין ביוטי". חמישה חודשים אחר כך שווקו חבילות ה"ניתוח אירוח" הראשונות ליחידים, ואזולאי עצמו החליט לחזור ארצה.” אנו מפרסמים את החברה בעיתוני בריאות ונשים", הוא מספר על דרך עבודתו.” הלקוחות הפוטנציאליים מגיעים למשרד בתל אביב, אנו מצלמים את האיברים המיועדים לניתוח, ושולחים את הצילומים לרופאים במרכז הרפואי בבודפשט. הם מחזירים עם תשובה ותמחור. אם התנאים נראים ללקוח, הוא מופנה לבדיקות שונות בארץ, ורק לאחר קבלת תוצאות הבדיקות נקבע מועד הניתוח".

מחירים לדוגמה (בדולרים)
  • מתיחת פנים וצוואר: החל מ 3000;
  • הגדלת חזה: החל מ 3330;
  • הקטנת חזה: החל מ 2650;
  • שאיבת שומן: החל מ2,220; ניתוח אף: החל מ 2350. המחירים כוללים טיסה, אירוח במלון 4-5 כוכבים, אחות צמודה והסעות שונות (משדה התעופה למלון ובחזרה, מן המלון למרכז הרפואי ובחזרה).

” אנו נותנים גם סוכריות ופרחים בחדר", מתגאה אזולאי. “למי שקשה לה ללעוס לאחר ניתוח אנו דואגים למזון נוזלי כמו יוגורט במקרר, ומי ששומר על כשרות יקבל רק אוכל כשר. חוץ מזה, יום לפני החזרה ארצה אנו לוקחים את הלקוח למספרה על חשבוננו כדי שיעצבו לו טוטאל לוק קומפלט". מה בדיוק התפקיד של יהודית מילר בכל הסיפור הזה? יהודית יושבת עם הרופא ומחווה את דעתה מהבחינה האסתטית". מה זה אומר, היא הרי לא רופאה? “כן, אבל היא מבינה בזה".

ניסים אזולאי עצמו משמש כאיש הקשר הראשוני בארץ, המתווך בין הרופאים בבודפשט ללקוחות הישראלים. כאשר נוחתים לקוחותיו בבודפשט, מקבלת את פניהם אשת קשר מקומית בשם קתלין פילאר. היא דוברת עברית, אנגלית והונגרית, מה שהופך אותה באופן טבעי למתורגמנית. פילאר מסיעה את הלקוחות למלון, למרכז הרפואי, ואפילו יוצאת איתם לטייל בעיר, אם זה בדיוק מה שמתחשק להם. גם פראג לא נעדרת ממפת התיירות הקוסמטית. לשם מגיעים כדי להשתיל שיער בשיטה חדשנית שפיתח ד"ר קואן גאו, רופא עור יפני המתגורר בהולנד. השיטה עובדת על שכפול זקיקי השיער (בממוצע יש כ-2 שערות בכל זקיק). זקיק השערה מפוצל לשניים, מוציאים אתחלקו העליון החוצה ומחדירים אותו לאזור הקרחת בעזרת מחט חלולה ודקיקה. חלק הזקיק שנשאר צומח מחדש. היתרון: הטיפול אינו כרוך בכאב ובצלקות, וזמן ההחלמה מהיר מאוד. האזור התורם מתחדש ב50%-80% (בשיטות אחרות הוא אינו מתחדש). נוסף על כך, ההבטחה היא שהמטופל יזכה לצפיפות גבוהה יותר של שיער, מאחר שיש הרבה זקיקים, מה שיקנה לו מראה צעיר יותר. אפשר לבצע עד 600 השתלות זקיקים במחזור טיפולים אחד שנמשך עד 3 ימים. לד"ר גאו יש כמה מרפאות, רובן בהולנד. עלות הטיפול במרפאה בפראג היא רבע מעלות הטיפול במרפאה בהולנד. את הטיסה משלם הלקוח באופן עצמאי. המרכז מספק הסעה ללא תשלום משדה התעופה למרפאה ובחזרה ושירותי לינה באחד הפנסיונים בעיר ב40 דולר ללילה, כולל ארוחת בוקר. מחירים לדוגמה – עד 1200 זקיקים: 4 דולר להשתלת כל זקיק; מעל 1200 זקיקים: המחיר יורד ל 3.5 דולר לזקיק.

איש הקשר של ד"ר גאו בפראג הוא ראובן, 27 (שם בדוי). באתר האינטרנט "בלורית" הוא מפרסם את השיטה ומציע מידע לכל המתעניין. גם הוא עצמו הגיע לשיטה בעקבות הקרחת הפרטית שלו. “קיים פורום באינטרנט להשתלות שיער בחו"ל www.hairsite.com הוא מספר,” ושם נחשפתי לראשונה לשיטה". הוא איש הייטק במקצועו, ושלא כאנשי קשר אחרים הוא אינו מתפרנס מתפירת דילים או מאחוזים תמורת כל לקוח.” ככל שאצליח לגייס יותר לקוחות, כך אהנה מהנחה יפה יותר בניתוח שאעבור", הוא מודה.” כרגע יש בידי רשימה של עשרה לקוחות פוטנציאליים, שניים מהם נשים. מאחר שעד עכשיו ראינו צילומים של אנשים שטופלו בקבוצות שיער קטנות, איננו ממהרים לנסוע לפראג. אני בקשר עם ד"ר פיטר היידוק, רופא אחראי במרפאה של גאו, שהבטיח שבחודש-חודשיים הקרובים הוא ישלח אליי צילומים של טיפולים שהתבצעו על אזורים נרחבים של קרחות. הוא גם אמור להציג ממצאי מחקרים ראשונים המוכיחים את יעילות השיטה".

גם מקומם של הליכים פלושניים פחות, כמו הזרקת בוטוקס וחומרי מילוי לקמטים, לא נעדר מחגיגת התיור. באוקטובר האחרון הפליגה אוניית "מג'יק 1” של חברת א.מ. גבריאלי, כשהיא מאוכלסת בכמה מאות נשים מישראל לחופי איטליה ויוון. תמורת 300 דולר הובטח לנוסעות קזינו, דיסקוטק, מכון יופי, סרטים, ואפילו את קולו הערב של שימי תבורי. הדובדבן של הנסיעה: הזרקת בוטוקס וחומרי מילוי קמטים ולשפתיים. בשביל האקסטרה הזאת נדרש תשלום נוסף של 400-500 דולר. ענבל אלנקווה, מנהלת הרכש של האונייה, גייסה את לקוחותיה באמצעות מודעה שפורסמה בעיתון נשים. המודעה תיארה הפלגה על טהרת המין הנשי, שבה ישולבו גם טיפולי יופי. הייתה היענות, ועוד איך. המרפאה של האונייה הוסבה למרפאת טיפולים, ואפילו ציוד החייאה הובא למקום. ליתר בטחון. על מלאכת ההזרקה ניצח הכירורג הפלסטי, ד"ר פטריק בן מאיר.” אני לא מתכוון לעשות במרפאה ניתוחים אלא רק טיפולים קלים שלא כרוכים בסכנות", הסביר בזמנו הדוקטור לynet, ופירט:”להפלגה אני מביא את אשתי, שעברה את כל הטיפולים שאני מציע, והיא הקטלוג המהלך שלי. יחד איתה יגיעו שתי יועצות היופי שלי מהמשרד". הנוסעת שוש כהן,67, מהרצליה פיתוח, לא ממש התכוונה לבצע הזרקת בוטוקס בפניה, זה פשוט יצא כך. “זה היה ספונטני מאוד", היא מספרת. “שמעתי על הבוטוקס, וידעתי שההשפעה שלו פגה כעבור כמה חודשים.מאחר שזה היה זמין החלטתי לנסות. זה היה כיף, ואני מרוצה מהתוצאה".

למרות ההצלחה הגדולה הייתה רק הפלגה אחת. למה? לא ברור. גם ד"ר בן מאיר וגם אלנקווה לא ממש מתלהבים לדבר על הנושא, אולי משום שמשרד הבריאות רחוק מלהשתגע על מסיבות בוטוקס, כשהן נערכות בסלון הבית וכל שכן באונייה. “אנשים שמבלים שותים אלכוהול, ולא נמצאים במצב הולם ועירני כדי לעבור באותו הרגע הליך רפואי כמו הזרקת בוטוקס וחומרי מילוי. מכאן קצרה הדרך לסיבוכים מיותרים", אומר פרופ' ירון הר ישי, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים כרמל ולין בחיפה, ויו"ר האיגוד הישראלי של כירורגיה פלסטית. “הטיפולים האלה, כפי שהם נעשים במסיבות בוטוקס, הופכים לקרנבל שבינו ובין טיפול רפואי אין כל קשר". ד"ר בן מאיר דוחה את הדברים בתוקף:” לא הזרקתי מעל במה, אלא בתוך מרפאה באונייה שאפשרה תנאים סטריליים. אני לא רואה בזה משהו רע. חוץ מזה, הסבירות לסיכונים ולסיבוכים כשמדובר ברופא מיומן ומקצועי היא נמוכה ביותר".

אז מה היה לנו עד עכשיו? דיל שעולה ממנו ניחוח קסום של חו"ל, וכמובן צ'ופרים אחרים שלא יסולאו בפז, ביניהם: מנוחה מוחלטת עד ההחלמה בהשגחתם של רופא מומחה ואחות צמודה, אנונימיות ברוכה שנשמרת גם אם נוסעים בקבוצה קטנה, והכי חשוב הגשמת חלום במחיר לא יקר. בקיצור, אם לא היה מדובר בסופו של יום בפעולות רפואיות כואבות, עוד היינו חושבים שנקלענו באמת לסוג של נופש. אז זהו שלא. לניתוחים קוסמטיים בחו"ל עלול להיות גם מחיר אחר. המלכוד נמצא בכמה נקודות חשובות במיוחד: הראשונה, סוגיית המנתח. “לא תמיד תוכלו לקבל מידע על הרופא המנתח", מפרט פרופ' ירון הר שי. “בגוש המזרחי אין התמחות מסודרת בכירורגיה פלסטית, ויש מנתחים מתחומים שונים של הרפואה שעברו הסבה אוטודידקטית לכירורגיה פלסטית. אין בקרה שלטונית על נושא ההתמחות, מה שמעלה את שיעור הסיבוכים והאכזבה מהתוצאה".

“לא תמיד אפשר לראות תוצאות ניתוח של הרופאים המנתחים", מוסיף ד"ר אברהם ויינברג, מומחה לכירורגיה פלסטית מבית החולים אסותא, “יש מקומות שלא יכולים לתת שמות של ישראלים שעברו ניתוח מסוים, והם מראים צילומים של לפני ואחרי. תמונות לא יהוו לעולם דרך מהימנה להעריך את איכות הטיפול של המנתח". ואם לא די בכל אלה, מזכירה ורד גרינבוים, מארגנת קבוצות שעוברות ניתוחים פלסטיים בארץ בהנחות גדולות, לעולם לא נדע מראש אם תהיה לנו כימיה עם המנתח. “בעוד שבארץ נפגשים עם הרופא לפני הניתוח ואם האף שלו לא מוצא חן בעיניכם, אתם יכולים לוותר עליו, בחו"ל זה אחרת. זה מה שיש. חוץ מזה, קושי בהבנת דברי הרופא בשל קשיי השפה עלול להוביל למפח נפש ולאכזבה מצד המטופל".

המלכוד השני קשור לסיבוכים ולתיקונים במהלך הניתוח ואחריו. ד"ר ויינברג: “אם תיקלעו חלילה לסיבוך במהלך הניתוח, תהיו בצרה צרורה. ככל שהסיבוך קשה יותר, הוא יצריך, במקרה הטוב, משך אשפוז ארוך יותר, ובמקרה הרע, בני המשפחה שלכם ימצאו עצמם דואגים להביא אתכם באלונקה לישראל. ואז, איפה בדיוק חסכתם? ואם מופיעים סיבוכים לאחר חודש, מה עושים אז? האם המרכז בחו"ל אמור לתת מענה על כך? שלא לדבר על כך שחוסר שביעות רצון מהתוצאה או תיקונים יגרמו לכם לנסוע שוב, מה שמייקר מאוד את עלות הניתוח, בעוד שבארץ תוכלו לפנות למנתח ולדרוש תיקון".

המלכוד השלישי הוא הקבוצה

“הקבוצה יכולה להפחית חרדות, אך גם להוות מקור לחץ לעריכת ניתוחים לא מתוכניים", אומר פרופ' הר שי. “תכננתם לבצע פילינג או ניתוח להגדלת חזה, אבל אם כל הקבוצה מגיבה בהתלהבות רבה לניתוחי בטן, אתם עלולים להישאב לתוך ההתלהבות ולבקש מהרופא בדקה התשעים ניתוח נוסף". המלכוד הרביעי קשור לתחושת הבדידות. “נכון שרציתם להתרחק מהשכונה", אומרת גרינבוים, “אבל יש אנשים שדווקא לקראת ניתוח, סף החרדה שלהם מגרד את הרצפה והם זקוקים לבני המשפחה או לפחות לבן זוג קרוב. בחו"ל, גם אם נמצאים בקבוצה, עלולים לחוש בדידות וחשש גדול".

מיקי פליסקוב וניסים אזולאי דווקא משוכנעים שהצליחו לנטרל את כל המלכודות. לטענתם, הם עובדים עם כירורגים פלסטיים בכירים, וכל לקוח יכול לקבל את פרטיהם המלאים ולאמתם במשרדי הבריאות של מדינותיהם. אך אם תרצו לראות תוצאות של ניתוחים, זה יהיה מורכב יותר. פליסקוב מציע לישראליות להיפגש עם מנותחות מקומיות ברומניה, ואילו אזולאי שולף כתשובה את ספר התמונות שנמצא במשרדו בארץ. תשובותיהם זהות גם בנוגע לסיבוכים המתעוררים בעקבות הניתוח. “כדי לקבל רשיון להקמת המרכז הרפואי אנו מחויבים לקבל תמיכה של בית חולים גדול המצוי במרחק של עד 7 דקות נסיעה מהמרכז", מסביר פליסקוב, “כך שאם מתעורר מקרה חירום, הטיפול יהיה מהיר. אם הסיבוך מתגלה כשהמנותחת מגיעה לארץ, יש לנו פלסטיקאי ישראלי שאמור לטפל בבעיה".

מה קורה אם המנותח זקוק לניתוח תיקון? פליסקוב: “אם המנתח הישראלי מוצא שאכן נדרש תיקון, אנו אחראיים לבצע את התיקון על חשבוננו. מי יממן את הטיסה? זה ייבחן לגופו של עניין".

אזולאי: “אם המנתח הישראלי שאנו עובדים איתו יקבע שיש צורך בתיקון, התיקון והטיסה על חשבוננו".
שניהם מודים שעד לרגע זה לא נאלצו לעמוד מול תביעה להטיס מישהו. אם יהיה מקרה כזה בעתיד, הוא ייבחן לגופו של עניין. קיים חשש שהקבוצה תשפיע על המנותח לעבור ניתוחים שלא תכנן לעבור מלכתחילה?

פליסקוב: “הרופאים שלנו ענייניים ומקצועיים מאוד. אם הניתוח מיותר או מסכן את המטופל, הם יוותרו עליו ללא סנטימנטים". יום לאחר הניתוחים ב"סמרט מדיקל" המנותחות יושבות במטבחון. כולן חבושות שדיים, שלוש נעות בכבדות עם מחוך לאחר מתיחת בטן וגם שאיבת שומן מהירכיים. איילת שהקטינה את שדיה נוגעת בהן כלא מאמינה. ניקול משום מה, מדוכדכת. כעבור רבע שעה היא פורצת בבכי קולני: “אני מתגעגעת לבעלי ולילדים, אני צריכה אותם לידי", היא מייבבת. הנשים מלטפות אותה, מנסות להצחיק ולהסיח את דעתה מהכאב. “מזל שאתן כאן", היא ממלמלת בין הדמעות. ארבעה ימים אחר כך בשדה התעופה היא חוזרת להיות אותה אישה תזזיתית ומצחיקה. “תראו מה זה", היא אומרת פתאום ברצינות, “אדם רוצה להיות מושלם עד כדי כך שהוא נוסע לסוף העולם, משלם על זה הרבה כסף, אבל בסוף, למרות הכל, הוא יחזור עם צלקת"

 

    פנו אלינו ונחזור אליכם בהקדם

    התקשר עכשיו: 077-9966784