מתיחת פנים

מתיחת פנים נדרשת כאשר עם השנים כאשר חלים שינויים בפנינו. את השינויים ניתן לחלק לשינויים שטחיים הבאים לידי ביטוי בקמטוטים שטחיים וכתמים, ולשינויים עמוקים יותר, הנובעים מהשפעת כוח הכובד: הגבות צונחות, הלחיים המלאים צונחים גורמים להעמקת הקפל בין האף לזוויות הפה, לגלישה של העור והשומן מעבר לקו הלסת התחתונה והצוואר צונח.

בנוסף אנו מבחינים שעם השנים אנו סובלים מדלדול השומן התת עורי, הדרמיס (המרכיב העמוק יותר של העור) ושחיקה של המרכיב הגרמי. קמטים נוספים בהם ניתן לאבחן מגיל די צעיר נובעים מפעילות שרירי המימיקה "קמטי ההבעה", מעל האף, במצח וזוויות העיניים, חומרת השינויים הנ"ל תלויה בגנטיקה, סוג וגוון העור ושינויים קיצוניים במשקל הגוף.

לצפייה בתמונות לפני אחרי ניתוח מתיחת פנים עם ד"ר וינברג.

הטיפולים השונים להצערת העור הם:

עם השנים חלים בפנים הליכים המעידים על גילנו. ראשית יש את השינויים השטחיים הבאים לידי ביטוי בכתמים וקמטוטים שטחיים מקרינת השמש ועישון סיגריות את אלה ניתן לשפר באמצעות פילינגים, למיניהם. כמו פילינג כימי או מכני ובלייזר.

לאחר מכן יש, גבות צונחות, לחיים צונחות וצוואר צונח. את הנזקים האלה ניתן לתקן באמצעות מתיחת פנים או באמצעות זריקות מילוי.

נניח שעשינו פילינג ומתיחה של הפנים ונשווה את פנינו לאחר הניתוח לפנינו בתמונה מגיל 20 ונראה שזה לא אותו הדבר כי ישנם הליכים נוספים קמטי הבעה מפעילות יתר של שרירים מצח עיניים והאזור בין האף למצח באלה מטפלים בהזרקות בוטוקס, ומתיחת מצח.

אין ספק שייעוץ עם כירורג פלסטי מומחה מאפשר את הבחירה הטיפולית המתאימה ביותר לפציינט או הפציינטית, כדי לענות על ציפיותיהם. חשוב לזכור כי ניתוח מתיחת פנים אינו מחזיר את השעון הביולוגי אחורה. אותם גורמים שהשפיעו על מראה הפנים לפני, יהיו קיימים גם אחרי הניתוח.

מתי ואיך לבצע מתיחת פנים?

כבכל ניתוח קוסמטי, אפשר לחיות עד 120 שנה ללא ניתוחים אלה. אך המודעות והחשיבות הרבה שאנו מייחסים למראה הפנים והקשר המוכח במחקרים בין מראה והצלחה מקצועית, מוביל את כולנו לביצוע פעולות, כולל ניתוחיות בגילים מוקדמים יותר מבעבר, כדי להראות טוב יותר וצעיר יותר. ביצעתי ניתוחי מתיחת פנים ועפעפיים בפציינטים בגילאים 30 – 40 שנה והזרקות מילוי בגילים צעירים יותר.

התייעצות עם כירורג פלסטי מומחה חשובה מאין כמוה לבחירת הטיפול המתאים ביותר, כדי למנוע אכזבות ואי עמידה בציפיות המטופלים.

טיפולים להצערת עור הפנים, נעשים בכל עונות השנה לצעירים לעיתים תכופות, בזריקות מילוי, פילינג וזריקות בוטוקוס וכו' עד לניתוחי מתיחת פנים בשילוב עם השתלת שומן וכו'.

ישנה חשיבות לבצע מתיחת פנים בטרם מאבדות רקמות העור את גמישותן הטבעית. קורה שאני מבצע ניתוח פלסטי למבוגרות יותר, שעברו 1 או 2 ניתוחי מתיחה בעבר ומטבע הדברים איבדו את האלסטיות.

יש לזכור שבשומן המושתל יש תאי גזע המשפרים את איכות העור, הליך שבניתוחי מתיחת פנים או ניתוח הרמת עפעפיים שאני מבצע, הפכו לחלק בלתי נפרד מהניתוח עצמו. ברצוני לציין שלעיתים הזרקת שומן בלבד מספיקה לשינוי בפנים המצעיר אותן בצורה משמעותית. FAT GRAFTING הינו הלהיט של הצערת הפנים.

תהליך ניתוח מתיחת פנים

מתיחת פנים בימינו כוללת השתלת שומן לאזורים שחסר בהם שומן חומר מילוי המכיל תאי גזע המשפרים את איכות העור, מתיחת פנים נעשית  ב – 2 שכבות עור ושריר הצוואר וה smas שהוא שריד של שריר הפנים. בנוסף ניתן לעשות פילינג סביב הפה ואזורים נוספים. התוצאות המתקבלות מחזיקות בין 5 -10 שנים.

סימון ותכנון של הניתוח מתבצע כאשר המנותח או המנותחת נמצאים במצב ישיבה. מסמנים את האזור שממנו סוכם לשאוב שומן. שאיבת השומן מתבצעת דרך הזרקה תת עורית והפעולה הניתוחית יכולה להתבצע בהרדמה מקומית או כללית.

 • בכל האזורים המסומנים בפנים ובאזור השאיבה מזריקים נוזל פיזיולוגי עם תרופה להרדמה מקומית והמכווצת כלי – דם, הפעולה הזאת מאפשרת לשאוב שומן עם מינימום של דם וכן להפריד בין המישורים האנטומיים ביתר קלות וללא דימום.
 • שאיבת שומן באזורים המסומנים עם קנולות מיוחדות ומזרקי 10 מ"ל, לאחר השאיבה של הכמות הנדרשת להזרקה מתחיל הליך הכנת השומן להזרקה .
 • עוברים לפנים, חתך המתחיל מאזור הרקה, המכוסה בשיער ויורד מטה עד לגבול עם האפרכסת של האוזן. החתך עובר מאחורי האוזן וממשיך אל אזור השיער .
 • מפרידים בין עור הלחיים והצוואר לבין השרירים ורקמות העור האחרות באותו אזור, עצירת דמם קפדנית.
 • לאחר שמפרידים את העור, במקרים מסוימים בהם נפילת הפנים והצוואר קשה יותר, מפרידים את שריר הצוואר בהמשכיות עם השריד של שריר הפנים הקרוי SAMS מותחים אלכסונית למעלה וכורתים את העודפים. במקרים הקלים יותר די להדק את השרירים ואת ה MACS LIFT בטכניקות שונות או לפי המנתח הבלגי פטריק טונר מה שנקרא SMAS או בטכניקה של המנתח האמריקאי בייקר שבעבודתו על ניתוח של תאומים זהים מצא שאין הבדל בתוצאות ומשך יעילותם בין ניתוח הידוק השרירים או הפרדתם ומתיחתם.
 • השלב הבא בניתוח מתיחת פנים הוא – מתיחה וכריתת עודפי העור כולל תפירת החתכים. במנותחים בהם הצוואר נפול מאוד, עם 2 מיתרים בולטים נוהגים לבצע חתך קטן באזור הלא נראה לעין, מתחת לסנטר. דרך החתך מפרידים את העור, כורתים שומן מעל ומתחת לשריר, תופרים את גבולות השריר בקו האמצע ועושים חתך קטן של השרירים שנמתחו בגבול בין הצוואר לסנטר. לעיתים יש צורך לשלב את המתיחה עם מתיחת מצח וגם ניתוח עפעפיים.

מ​תיחת פנים עם השתלת שומן

לאחר הכנת השומן להזרקה והפרדתו מהנוזלים ומהשומן מזריקים אותו לאזורי הפנים לפי תכנון. בחלק מהמקרים אני מזריק לפני התחלת תהליך מתיחת הפנים לפי הכירורג האמריקאי טימוטי מרטן ובאחרים בסוף הליך מתיחת הפנים כפי שמרבית הכירורגים מבצעים.

כאמור השתלת השומן הינה הפעולה המשפרת בצורה משמעותית ביותר את מראה הפנים לאחר הניתוח ותאי הגזע שבשומן משפרים את איכות העור. החידוש האחרון בתחום הוא הזרקת שומן לא רק מתחת לעור אלא לתוך העור דבר המאפשר לטפל בצורה יעילה בקמטים סביב הפה פורסם לאחרונה ע"י הבלגי פטריק טונר.

מתיחת פנים – כמה זמן נמשך התהליך הניתוחי?

כמות הזמן שבו נמשך ניתוח מתיחת הפנים היא בין שלוש לארבע שעות. האשפוז נמשך בדרך כלל עד 24 שעות. במידה ומחליטים להוסיף תיקונים נוספים בפנים כגון מילוי קפל הבעה, או קילוף העור, משך הזמן של הניתוח יתארך. הניתוח נעשה בהרדמה מקומית יחד עם תרופות לטשטוש, או לחילופין בהרדמה כללית.

תהליך ההחלמה לאחר ניתוח מתיחת פנים

חשוב לתכנן חופשת מחלה בת שבועיים. מדובר בהליך החלמה שאינו מלווה בכאבים, אך גורם לאי נוחות, נפיחות משמעותית, שטפי דם שטחיים והרגשת מתח בצוואר ובפנים. תחושות אלו ייעלמו עם חלוף הזמן. בעתיד חשוב לזכור כי עור הפנים ומצבו מושפע מהגיל, אורח החיים והבריאות של המטופל.

***יש מקום לשלב ניתוח מתיחת פנים עם אורך חיים בריא, תזונה נכונה ותוספי מזון מתאימים.

בביקור במרפאתנו ניתן לקבל הנחיה גם בנושא זה. תוצאות הניתוח אינם מתכון לנעורי נצח ומשך הזמן שבו תוצאות הניתוח ישמרו תלוי בגורמים הנ"ל והם נעים בין 5 – 10 שנים.

סיבוכים אפשריים מניתוח מתיחת פנים

חשוב לדעת על סיבוכים אפשריים ובעיקר החשש כשמדובר בתהליך ניתוחי בפנים. רוב הפעולות השונות להצערת הפנים בעלות תוצאות משביעות רצון ותחושת המנותחים טובה מאוד. יחד עם זאת כאמור בכל הליך רפואי וניתוחי ישנם גם סיבוכים, אומנם נדירים.

 • אי שביעות רצון אסתטית – היא נדירה לעיתים מתיחה לא מושלמת או אסימטרית שומן שלא נקלט בצורה מתאימה וכו' שניתנים לתקון בקלות, באמצעות פרוצדורה מתקנת.
 • נמק עורי – מופיע באזורי סבל עורי, בעקבות שטף דם שלא נוקז ובעיקר אצל מעשנים ,לכן יש להפסיק לעשן כ 3 שבועות לפני הניתוח.
 • פגיעה בעצבי הפנים – העצבים שעוברים באזורים המנותחים, הינם עצבים תחושתיים, באוזן ובלחיים.
 • פגיעה בעצבים המוטוריים – עצב הפנים על סעיפיו השונים. פגיעה בהם גורמת לחוסר פעילות של שרירי הפנים והתוצאה עיוות הפנים. מדובר בסיבוך נדיר ביותר ובמרבית המקרים, לאחר שבועות עד חודשים, פעילות השריר מתחדשת וחוזרת כנ"ל לגבי העצבים התחושתיים.

סיבוכים נדירים מאוד מניתוח מתיחת פנים

 • דימום – אין מדובר בדימום המצריך מתן דם, או המסכן חיים, אלא בדימום שעלול לגרום לסבל עורי ולכן יש צורך לנקז את האזור.
 • זיהום – אזור הפנים משופע בהספקת דם לכן ניתן כיסוי אנטיביוטי מה שמונע בדר"כ זיהום.
 • צלקות – צלקת לא יפה הנוצרת באזור הפנים הצלקת, אך לעיתים מאחורי האוזן הצלקת עלולה לבלוט או להציק, ויש לטפל בה בהזרקות וחבישת סיליקון.

שאלות ותשובות נפוצות בנושא מתיחת פנים

 • מאיזה גיל אפשר לעשות מתיחת פנים?
 • תשובה: בכל גיל שהפנים נפולות והמצב מפריע. יש לציין שהפנים הם איבר חשוף (אמנם בעידן הקורונה והמסכות פחות) ואין ספק שיש קשר בין המראה להצלחה בחיים האישיים והמקצועיים. אין כאן בעיה של גיל, רק צריך להבין שככל שהניתוח נעשה בגיל צעיר יותר הסבירות לצורך לניתוחי מתיחת פנים במהלך החיים גדולה יותר.
 • למי לא מומלץ ניתוח מתיחת פנים?
 • תשובה: מי שפניו לא נפולות וכמובן למי שבריאותו לא מאפשרת לנו לעשות ניתוח לא הכרחי בבטיחות.
 • לכמה זמן מחזיקות התוצאות של מתיחת פנים?
 • תשובה: כמובן שזה תלוי באיכות העור, בבריאותו של הפציינט/ית ובאי יציבות משקל גוף, אך בגדול – בין 5 – 10 שנים.

מתיחת פנים

לפני ואחרי

  פנו אלינו ונחזור אליכם בהקדם

  התקשר עכשיו: 1-800-651-065