מתיחת פנים

מתיחת פנים נדרשת כאשר עם השנים כאשר חלים שינויים בפנינו. את השינויים ניתן לחלק לשינויים שטחיים הבאים לידי ביטוי בקמטוטים שטחיים וכתמים, ולשינויים עמוקים יותר, הנובעים מהשפעת כוח הכובד: הגבות צונחות, הלחיים המלאים צונחים גורמים להעמקת הקפל בין האף לזוויות הפה, לגלישה של העור והשומן מעבר לקו הלסת התחתונה והצוואר צונח.

בנוסף אנו מבחינים שעם השנים אנו סובלים מדלדול השומן התת עורי, הדרמיס (המרכיב העמוק יותר של העור) ושחיקה של המרכיב הגרמי. קמטים נוספים בהם ניתן לאבחן מגיל די צעיר נובעים מפעילות שרירי המימיקה "קמטי ההבעה", מעל האף, במצח וזוויות העיניים, חומרת השינויים הנ"ל תלויה בגנטיקה, סוג וגוון העור ושינויים קיצוניים במשקל הגוף.

 

הטיפולים השונים להצערת העור הם:

עם השנים חלים בפנים הליכים המעידים על גילנו. ראשית יש את השינויים השטחיים הבאים לידי ביטוי בכתמים וקמטוטים שטחיים מקרינת השמש ועישון סיגריות את אלה ניתן לשפר באמצעות פילינגים, למיניהם. כמו פילינג כימי או מכני ובלייזר.

לאחר מכן יש, גבות צונחות, לחיים צונחות וצוואר צונח. את הנזקים האלה ניתן לתקן באמצעות מתיחת פנים או באמצעות זריקות מילוי.

נניח שעשינו פילינג ומתיחה של הפנים ונשווה את פנינו לאחר הניתוח לפנינו בתמונה מגיל 20 ונראה שזה לא אותו הדבר כי ישנם הליכים נוספים קמטי הבעה מפעילות יתר של שרירים מצח עיניים והאזור בין האף למצח באלה מטפלים בהזרקות בוטוקס, ומתיחת מצח.

אין ספק שייעוץ עם כירורג פלסטי מומחה מאפשר את הבחירה הטיפולית המתאימה ביותר לפציינט או הפציינטית, כדי לענות על ציפיותיהם. חשוב לזכור כי ניתוח מתיחת פנים אינו מחזיר את השעון הביולוגי אחורה. אותם גורמים שהשפיעו על מראה הפנים לפני, יהיו קיימים גם אחרי הניתוח.

מתי ואיך לבצע מתיחת פנים?

כבכל ניתוח קוסמטי, אפשר לחיות עד 120 שנה ללא ניתוחים אלה. אך המודעות והחשיבות הרבה שאנו מייחסים למראה הפנים והקשר המוכח במחקרים בין מראה והצלחה מקצועית, מוביל את כולנו לביצוע פעולות, כולל ניתוחיות בגילים מוקדמים יותר מבעבר, כדי להראות טוב יותר וצעיר יותר. ביצעתי ניתוחי מתיחת פנים וניתוחי עפעפיים בפציינטים בגילאים 30 – 40 שנה והזרקות מילוי בגילים צעירים יותר.

התייעצות עם כירורג פלסטי מומחה חשובה מאין כמוה לבחירת הטיפול המתאים ביותר, כדי למנוע אכזבות ואי עמידה בציפיות המטופלים.

טיפולים להצערת עור הפנים, נעשים בכל עונות השנה לצעירים לעיתים תכופות, בזריקות מילוי, פילינג וזריקות בוטוקוס וכו' עד לניתוחי מתיחת פנים בשילוב עם השתלת שומן וכו'.

ישנה חשיבות לבצע מתיחת פנים בטרם מאבדות רקמות העור את גמישותן הטבעית. קורה שאני מבצע ניתוח פלסטי למבוגרות יותר, שעברו 1 או 2 ניתוחי מתיחה בעבר ומטבע הדברים איבדו את האלסטיות.

יש לזכור שבשומן המושתל יש תאי גזע המשפרים את איכות העור, הליך שבניתוחי מתיחת פנים או ניתוח הרמת עפעפיים שאני מבצע, הפכו לחלק בלתי נפרד מהניתוח עצמו. ברצוני לציין שלעיתים הזרקת שומן בלבד מספיקה לשינוי בפנים המצעיר אותן בצורה משמעותית. FAT GRAFTING הינו הלהיט של הצערת הפנים.

למי מתאים מתיחת פנים?

מתיחת פנים מתאימה כבר מגילאי 30, אך ההחלטה תלויה בהרגשת הפציינט או הפציינטית ובשיקול דעתו של הרופא. גם מהלך הניתוח יכול להיות שונה ממטופל(ת) למטופל(ת), בהתאם למורכבות מצב הפנים וגורמים נוספים. בחלק מן המקרים מספיקה הזרקת שומן כדי להצעיר את עור הפנים ולהשיב להן את המראה הבריא ומלא הברק שהיה להן בעבר ובמקרים אחרים יש צורך בניתוח מורכב יותר הכולל השתלת שומן, מתיחת שרירים, כריתת עודפי עור והרמת עפעפיים.

תהליך ניתוח מתיחת פנים

מתיחת פנים בימינו כוללת השתלת שומן לאזורים שחסר בהם שומן חומר מילוי המכיל תאי גזע המשפרים את איכות העור, מתיחת פנים נעשית  ב – 2 שכבות עור ושריר הצוואר וה smas שהוא שריד של שריר הפנים. בנוסף ניתן לעשות פילינג סביב הפה ואזורים נוספים. התוצאות המתקבלות מחזיקות בין 5 -10 שנים.

סימון ותכנון של הניתוח מתבצע כאשר המנותח או המנותחת נמצאים במצב ישיבה. מסמנים את האזור שממנו סוכם לשאוב שומן. שאיבת השומן מתבצעת דרך הזרקה תת עורית והפעולה הניתוחית יכולה להתבצע בהרדמה מקומית או כללית.

 • בכל האזורים המסומנים בפנים ובאזור השאיבה מזריקים נוזל פיזיולוגי עם תרופה להרדמה מקומית והמכווצת כלי – דם, הפעולה הזאת מאפשרת לשאוב שומן עם מינימום של דם וכן להפריד בין המישורים האנטומיים ביתר קלות וללא דימום.
 • שאיבת שומן באזורים המסומנים עם קנולות מיוחדות ומזרקי 10 מ"ל, לאחר השאיבה של הכמות הנדרשת להזרקה מתחיל הליך הכנת השומן להזרקה .
 • עוברים לפנים, חתך המתחיל מאזור הרקה, המכוסה בשיער ויורד מטה עד לגבול עם האפרכסת של האוזן. החתך עובר מאחורי האוזן וממשיך אל אזור השיער .
 • מפרידים בין עור הלחיים והצוואר לבין השרירים ורקמות העור האחרות באותו אזור, עצירת דמם קפדנית.
 • לאחר שמפרידים את העור, במקרים מסוימים בהם נפילת הפנים והצוואר קשה יותר, מפרידים את שריר הצוואר בהמשכיות עם השריד של שריר הפנים הקרוי SAMS מותחים אלכסונית למעלה וכורתים את העודפים. במקרים הקלים יותר די להדק את השרירים ואת ה MACS LIFT בטכניקות שונות או לפי המנתח הבלגי פטריק טונר מה שנקרא SMAS או בטכניקה של המנתח האמריקאי בייקר שבעבודתו על ניתוח של תאומים זהים מצא שאין הבדל בתוצאות ומשך יעילותם בין ניתוח הידוק השרירים או הפרדתם ומתיחתם.
 • השלב הבא בניתוח מתיחת פנים הוא – מתיחה וכריתת עודפי העור כולל תפירת החתכים. במנותחים בהם הצוואר נפול מאוד, עם 2 מיתרים בולטים נוהגים לבצע חתך קטן באזור הלא נראה לעין, מתחת לסנטר. דרך החתך מפרידים את העור, כורתים שומן מעל ומתחת לשריר, תופרים את גבולות השריר בקו האמצע ועושים חתך קטן של השרירים שנמתחו בגבול בין הצוואר לסנטר. לעיתים יש צורך לשלב את המתיחה עם מתיחת מצח וגם ניתוח עפעפיים.

מ​תיחת פנים עם השתלת שומן

לאחר הכנת השומן להזרקה והפרדתו מהנוזלים ומהשומן מזריקים אותו לאזורי הפנים לפי תכנון. בחלק מהמקרים אני מזריק לפני התחלת תהליך מתיחת הפנים לפי הכירורג האמריקאי טימוטי מרטן ובאחרים בסוף הליך מתיחת הפנים כפי שמרבית הכירורגים מבצעים.

כאמור השתלת השומן הינה הפעולה המשפרת בצורה משמעותית ביותר את מראה הפנים לאחר הניתוח ותאי הגזע שבשומן משפרים את איכות העור. החידוש האחרון בתחום הוא הזרקת שומן לא רק מתחת לעור אלא לתוך העור דבר המאפשר לטפל בצורה יעילה בקמטים סביב הפה פורסם לאחרונה ע"י הבלגי פטריק טונר.

מתיחת פנים – כמה זמן נמשך התהליך הניתוחי?

כמות הזמן שבו נמשך ניתוח מתיחת הפנים היא בין שלוש לארבע שעות. האשפוז נמשך בדרך כלל עד 24 שעות. במידה ומחליטים להוסיף תיקונים נוספים בפנים כגון מילוי קפל הבעה, או קילוף העור, משך הזמן של הניתוח יתארך. הניתוח נעשה בהרדמה מקומית יחד עם תרופות לטשטוש, או לחילופין בהרדמה כללית.

תהליך ההחלמה לאחר ניתוח מתיחת פנים

חשוב לתכנן חופשת מחלה בת שבועיים. מדובר בהליך החלמה שאינו מלווה בכאבים, אך גורם לאי נוחות, נפיחות משמעותית, שטפי דם שטחיים והרגשת מתח בצוואר ובפנים. תחושות אלו ייעלמו עם חלוף הזמן. בעתיד חשוב לזכור כי עור הפנים ומצבו מושפע מהגיל, אורח החיים והבריאות של המטופל.

***יש מקום לשלב ניתוח מתיחת פנים עם אורך חיים בריא, תזונה נכונה ותוספי מזון מתאימים.

בביקור במרפאתנו ניתן לקבל הנחיה גם בנושא זה. תוצאות הניתוח אינם מתכון לנעורי נצח ומשך הזמן שבו תוצאות הניתוח ישמרו תלוי בגורמים הנ"ל והם נעים בין 5 – 10 שנים.

סיבוכים אפשריים מניתוח מתיחת פנים

חשוב לדעת על סיבוכים אפשריים ובעיקר החשש כשמדובר בתהליך ניתוחי בפנים. רוב הפעולות השונות להצערת הפנים בעלות תוצאות משביעות רצון ותחושת המנותחים טובה מאוד. יחד עם זאת כאמור בכל הליך רפואי וניתוחי ישנם גם סיבוכים, אומנם נדירים.

 • אי שביעות רצון אסתטית – היא נדירה לעיתים מתיחה לא מושלמת או אסימטרית שומן שלא נקלט בצורה מתאימה וכו' שניתנים לתקון בקלות, באמצעות פרוצדורה מתקנת.
 • נמק עורי – מופיע באזורי סבל עורי, בעקבות שטף דם שלא נוקז ובעיקר אצל מעשנים ,לכן יש להפסיק לעשן כ 3 שבועות לפני הניתוח.
 • פגיעה בעצבי הפנים – העצבים שעוברים באזורים המנותחים, הינם עצבים תחושתיים, באוזן ובלחיים.
 • פגיעה בעצבים המוטוריים – עצב הפנים על סעיפיו השונים. פגיעה בהם גורמת לחוסר פעילות של שרירי הפנים והתוצאה עיוות הפנים. מדובר בסיבוך נדיר ביותר ובמרבית המקרים, לאחר שבועות עד חודשים, פעילות השריר מתחדשת וחוזרת כנ"ל לגבי העצבים התחושתיים.

סיבוכים נדירים מאוד מניתוח מתיחת פנים

 • דימום – אין מדובר בדימום המצריך מתן דם, או המסכן חיים, אלא בדימום שעלול לגרום לסבל עורי ולכן יש צורך לנקז את האזור.
 • זיהום – אזור הפנים משופע בהספקת דם לכן ניתן כיסוי אנטיביוטי מה שמונע בדר"כ זיהום.
 • צלקות – צלקת לא יפה הנוצרת באזור הפנים הצלקת, אך לעיתים מאחורי האוזן הצלקת עלולה לבלוט או להציק, ויש לטפל בה בהזרקות וחבישת סיליקון.

חלופות לניתוח למתיחת פנים – האם הם כדאיות?

בשנים האחרונות אנחנו רואים ירידה במספר ניתוחי מתיחת הפנים בעקבות הזרקות של חומצות היאלורוניות אם מתחילים להזריק בגיל צעיר ובהתמדה כל שנה משתפר הקולגן בעור הפנים, דבר שדוחה את ביצוע הניתוחים. כמו כן, הזרקת משתקי שרירים למיניהם (בוטוקס וכו׳) כל כ4-6 חודשים. היתרון בהזרקות – שזו פעולה מרפאתית וניתן לחזור מידית לשגרה. החיסרון – ההזרקות ממסכות את הבעיה ואינן פותרות אותן .שקול נוסף הוא כספי. אם מתמידים בהזרקות העלויות מגיעות לסכומים גבוהים יותר מניתוח מתיחת פנים וכשמפסיקים להזריק חוזרים כמעט לנקודת ההתחלה. הניתוח אמנם מורכב וממושך, אך מחזיק בין 5-10 שנים. השומן המוזרק בעת הניתוח, משפר את איכות העור ובנוסף בניתוח יש אפשרות לבצע פעולות משלימות כגון ניתוח עפעפיים שיוף העור סביב הפה וכו׳ והתוצאה מקבלים הצערת פנים מושלמת יותר המחזיקה לאורך זמן. לפיכך ההשקעה בניתוח טובה יותר, את ההזרקות כדאי לבצע כטיפול חד פעמי לפני אירוע כל שהוא. אין לי ספק שההתלהבות הקיימת מההזרקות תרד עם השנים והיחס בין ניתוחים להזרקות יתאזן.

שאלות ותשובות נפוצות בנושא מתיחת פנים

בכל גיל שהפנים נפולות והמצב מפריע. יש לציין שהפנים הם איבר חשוף (אמנם בעידן הקורונה והמסכות פחות) ואין ספק שיש קשר בין המראה להצלחה בחיים האישיים והמקצועיים. אין כאן בעיה של גיל, רק צריך להבין שככל שהניתוח נעשה בגיל צעיר יותר הסבירות לצורך לניתוחי מתיחת פנים במהלך החיים גדולה יותר.

מי שפניו לא נפולות וכמובן למי שבריאותו לא מאפשרת לנו לעשות ניתוח לא הכרחי בבטיחות.

כמובן שזה תלוי באיכות העור, בבריאותו של הפציינט/ית ובאי יציבות משקל גוף, אך בגדול – בין 5 – 10 שנים.

צילומי הפציינטים לפני הניתוח ובדיקה מול המראה מאפשר למנתח להראות לפציינטים את השינויים על פניהם ולהדגים מה ניתן ומה לא ניתן להשיג בטכניקה הנתונה. לדוגמא חלק מהפציינטים מצפים שבעקבות מתיחת פנים כל הקמטים בצואר יעלמו אך לא כך הדבר .הדגמה זו מול המראה מונעת ציפיות לא ריאליות.

חשוב לפני הניתוח לעשות בדיקות רפואיות כלליות, כולל בדיקות דם, א.ק.ג ובדיקת עיניים.

אסור השימוש בתקופה שבין שבועיים שלשה לפני הניתוח ועד כשבועיים אחריו בחומרים או תרופות שיש להם השפעה על כרישת הדם כמו אספירין, תרופות אנטיאינפלמטוריים, ויטמין E ,שום, אלכוהול כולל יין ובירה. בנוסף, יש להמנע מעישון או מכל מוצר עם ניקוטין שבועיים שלש לפני הניתוח ועד שבועיים לאחריו.

מומלץ לקחת ויטמין C mg 2000 – 3000 שבועיים לפני הניתוח כדי לשפר את הריפוי בתקופה המידית אחר הניתוח .למרות שיש כאלה החוזרים לעבודה אחר שבוע.

הדבר החשוב ביותר הוא היעוץ ליפני הניתוח. ביעוץ זה לאחר בדיקה מדוקדקת והתאמת ציפיות בוחר המנתח את הניתוח המתאים .דנים בטיפולים משלימים למתיחת הפנים כמו הרמת גבות,ניתוח עפעפיים, זריקות מילוי, שתלי סיליקון לחיים או סנטר, פילינגים סביב הפה למשל והזרקת בוטוקס לקימטי הבעה. כפי שאמר כירורג פלסטי GILLIES יעוץ מוצלח הניתוח ובדיקה יסודית היא הבסיס לפרוצדורה כירורגית מוצלחת.

הנפיחות הגדולה שלאחר הניתוח יורדת במהלך השבועיים הראשונים ונפיחות קלה למשך 4 – 6 שבועות כדאי לקחת שבועיים חופשת מחלה. בשבוע הראשון יש להגביל פעילות גופנית מאומצת. כדאי אז להקפיד על מנוחה. כמו כן יש להמנע מאכילת מזון הדורש מאמץ בלעיסה. אפשר לחזור למאמץ בינוני לאחר 3 שבועות ולפעילות גופנית רגילה כעבור 4-6 שבועות. אסור לינהוג ברכב בשבוע הראשון. ניתן לחפוף את הראש כבר ביום שלאחר הניתוח, רצוי עם שמפו תינוקות. מומלץ לחזור ולהתאפר כשבוע מהניתוח ולצבוע שער אחר 5 – 6 שבועות.

מתיחת פנים

לפני ואחרי

  פנו אלינו ונחזור אליכם בהקדם

  התקשר עכשיו: 077-9966784