ניתוח אף

ניתוח אף

ניתוח אף (Rhinoplasty) הוא אחד מהניתוחים הפופולאריים ביותר בכירורגיה הפלסטית. מידי שנה מבוצעים בארץ אלפי הליכים של ניתוחי אף על נשים ועל גברים, המאפשרים לרבים להנות מאף אסתטי ונעים יותר למראה.

ניתוח אף הוא אינו ניתוח מסוכן או מסובך במיוחד. מדובר בניתוח שחשוב מאוד לעשות אותו על ידי מומחה ותחת ידו של מנתח פלסטי או א.א.ג. בעל תואר מומחה של משרד הבריאות החבר באיגוד המנתחים הפלסטיים. זאת על מנת להבטיח שההכנה לניתוח כולל התהליך הניתוחי וההחלמה יתנהלו באופן הנכון ביותר.

האף – בשל מיקומו 'האסטרטגי' במרכז הפנים – הוא לא איבר שאפשר להתעלם ממנו ומי שסובל מאף בעייתי יכול לסבול במרוצת השנים מדחייה ולעג ומפגיעה בדימוי העצמי.

חשוב לציין כי,  10% מכלל המנותחים חוזרים לבצע ניתוח אף מתקן ולרוב מדובר על תיקונים קלים המתייחסים בעיקר לשיפורים קוסמטיים גם אם מדובר על רופא מנתח פלסטי מהבכירים ביותר שיש תופעות אלו יכולות לקרות. את הטיפול מבצעים לאחר שנה מיום הניתוח הראשון בשביל התוצאה הסופית.

גיל המועמדים לניתוח אף הוא פאראמטר קריטי בגלל שלבי התפתחות וצמיחה של האף ולכן מנתחים רבים מעדיפים לנתח נערות מעל גיל 15 ונערים מעל גיל 16.

ניתוח אף חשוב לציין, ניתן לבצע מגיל 16 ומעלה בלבד, גיל שבו מגיע האף ל-90% מהתפתחותו.

חשוב שההורים וגורם מקצועי ילוו את התהליך – בגרות נפשית כמו גם רגשית הוא עניין קריטי על מנת לאפשר למנתח להבין את סיבת ההגעה ולתאם ציפיות בהתאם.

 

ניתוח אף והמאפיינים שלו

למזלנו, בעידן שלנו, ניתוח אף ויתר ניתוחים פלסטיים אחרים לעיצוב הפנים, מאפשרים לכל אחד ואחת לשפר את המראה החיצוני שלהם ויחד איתו את התחושה הפנימית שלהם לגבי עצמם ואת האטרקטיביות שלהם אל מול הסביבה.

ניתוח זה, בשונה ממרבית הניתוחים הפלסטיים, הוא ניתוח שנפוץ גם אצל גברים ולא אצל נשים בלבד.

סוגי אפים שונים יכולים לגרום לאדם לפנות למנתח פלסטי לשיפוץ של אף ארוך מידי, רחב מידי, בעל 'גיבנת' או בליטה במרכזו, בעל צלקת או עקום מלידה או כתוצאה מחבלה.

במקרים אחרים ניתן לפתור "על הדרך" גם בעיות בנשימה. תחילתו של כל הליך ניתוח זה בפגישות מקדימות עם הרופא המנתח שילווה את התהליך לכל אורכו.

היתרונות בניתוח אף

 • מסדר את הפרופורציה של האף ובכך את ההרמוניה של הפנים.
 • תיקון קושי נשימה אפי – בניתוח אף ניתן לתקן נשימה לקויה הנגרמת על ידי פגמים מבניים של האף.
 • שינוי גודל האף – ניתן לשנות את גדול האף ביחס למאזן הפנים (רוחב, אורך, גודל ומיקום הנחיריים, פרופיל אף עם דוושות או שקעים גלויים ועוד)
 • ניתוח לאף סימטרי יותר –  צריך להבין שהפנים של כולנו סימטריים במידה מסוימת. ולכן, התוצאות לא יכולות להיות תמיד מושלמות מבחינת הסימטריה. המטרה העיקרית היא ליצור איזון פנים לפרופורציה נכונה.
 • תיקון סטייה במחיצת האף  – הוא ניתוח אף שנעשה על מנת לשפר דרכי נשימה חסומות וזה דורש בדיקות מקדימות זהירות של זרימת האוויר בנשימה של מבנה האף.
 • ניתוח לעיצוב האף – נחשב היום לשכיח ביותר בתחום הניתוחים הפלסטיים. ניתוח זה, מתאים לאנשים שרוצים להגדיל את האף או להקטין אותו, להצר את הנחיריים או לשנות את הזווית של האף לשפה העליונה, לגעת רק בקצה או בגב האף והאפשרויות רבות ומגוונות.

שאלות שצריך לשאול לפני שנכנסים לניתוח אף

 • אם יש לקחת תרופות דרך הפה המסייעות לריפוי והקטנת הפוטנציאל לזיהום?
 • מתי להגיע שוב למעקב עם המנתח הפלסטי?
 • מה צפויה להיות תקופת ההחלמה?
 • מתי מוציאים את התפרים?
 • באלו תחבושות צריך להצטייד?
 • מתי אפשר לחזור לפעילות רגילה ועוד..

תהליך טרום ניתוחי

 • יערכו פגישות בהן יינתנו הסברים על התהליך הניתוח, תהליך ההרדמה, הסיכונים האפשריים, אופן ההחלמה ועוד.
 • יערך תיאום ציפיות ויבנה אמון מטופל – מנתח לקראת התהליך.
 • כחלק מתהליך ההכנה תתבצע הדמיה של האף החדש. הדמיה זו מסייעת לתיאום הציפיות ותסייע בעתיד להסתגלות למראה הפנים החדש.
 • ניתוח אף מבוצע בהרדמה מקומית או כללית. תלוי במאפיינים ייחודיים של הניתוח ורצון המנותח.
 • בניתוח אף מטפלים בשלד הסחוסי והגרמי של האף באמצעות חתכים קטנים המבוצעים בו.

לאחר ניתוח אף

 • מניתוח אף יוצאים עם טמפונים (סופגי דם) בנחיריים, פלסטרים וגבס על האף וקרח על העיניים.
 • את הקרח מסירים מספר שעות לאחר מכן, לאחר שהרגישות באזור העיניים פוחתת.
 • את הטמפונים מורידים למחרת ואת הגבס שעל האף לאחר כשבוע ימים. בשבועיים שלאחר הניתוח צפויה נפיחות גדולה המלווה בסימנים כחולים תחת העיניים.
 • לאחר מכן תראה נפיחות קלה של האף למשך כשלושה חודשים ותחושת נפיחות תורגש אצל המנותח קרוב לשנה.
 • על המטופלים לצפות אחרי הניתוח לסימנים כחולים בעור של הפנים המלווים בנפיחות באזור האף ומסביב לעיניים. מן הסתם תהיה רגישות יתר וכאבים, קשיי נשימה דרך האף, הפרשת נוזלים וכמו שציינו שינויים בקול.

אם כל מה שנכתב יקרה לכם לא להיבהל, זה תהליך טבעי בשלב ההתאוששות.

תהליכי התאוששות והחלמה מניתוח אף

במהלך הימים והשבועות הקרובים לאחר הניתוח רוב התופעות חולפות לגמרי. לפעמים הנפיחות יורדת לגמרי רק לאחר מספר חודשים. זה עלול לקחת עד שנה עבור האף החדש כדי להיות מחודד באופן מלא. בזמן הזה האף עובר תהליך של שינוי הדרגתי עד לתוצאה הקבועה.

סיכונים או סיבוכים אפשריים מניתוח אף

לניתוח אף קיימים מספר סיבוכים קלים כגון, פגיעה בחוש הריח, נזלות וקשיי נשימה. אך קל לטפל באלה ללא ניתוח נוסף.

הבעיה השכיחה יותר בניתוח אף היא אי שביעות רצון של המנותח מהתוצאה מסיבות שונות, וקושי בהסתגלות למראה החדש.

בחלק מהמקרים ניתן לבצע ניתוח תיקון לשיפור ושינוי של האף הקיים. לניתוחי אף המוצלחים ביותר ככל שיהיו כמו בכל תחום מעולם הרפואה צריך לקחת בחשבון סיכונים לסיבוכים בלתי צפויים וכללים כגון: זיהום, רגישות חומרי ההרדמה, דימום וכד' מילוי הוראות הרופא מקטינים משמעותית את הסיבוכים הנ"ל. ב

טווח הארוך, יתכנו סיבוכים של בעיות נשימה, חילופי קול, נזלת ושינויים אסתטיים.

צלקות לאחר ניתוח אף

במקרים בהם מובע הקטנת נחיריים, הצלקות יהיו במקום מוסתר. ניתוח אף המבוצע בשיטה הפתוחה בחיבור בין הנחיריים תשאר צלקת זעירה ולרוב לא נראית לעין. במקרים אלו, לאחר מספר חודשים יהיה מאוד קשה להבחין בצלקות.

ניתוח לקיצור אף

לפעמים יש צורך בקיצור האף, היצרות נחיריים, תיקון מחיצת האף והשתלת סחוסים. בחלק מניתוחי התיקון המורכבים יותר יש צורך לבצע ניתוח אף פתוח הדורש חיתוך בעמודת האף והרמת כיסוי העור מעל שלד האף. ניתוחים מהסוג הזה עשויים להתארך יותר ולהותיר לפעמים צלקת קטנה.

כמה עולה ניתוח אף?

העלות של ניתוח אף משתנה בהתאם למקרה הספציפי של הלקוח.

העלות כוללת דמי סימוכין, הרדמה, מתקנים בחדר ניתוח והוצאות נלוות אחרות, שכר טרחה (תלוי בניסיון של המנתח) ובמיקום הגיאוגרפי בו הוא פועל.

שלב בחירת המנתח חשוב לא פחות מה העלות ולכן עליכם להרגיש בנוח עם הרופא המנתח. במקרים בהם ניתוח אף נחשב כניתוח שיחזור או שיפור דרכי הנשימה בדרך כלל מכוסה על ידי חברות הביטוח.

בניתוח אף אנו מטפלים בשלד של האף העצמות והסחוסים אך התוצאה תלויה גם באיכות העור העוטפת את השלד.
במקרים של עור דק לאחר הניתוח לעיתים ניתן לראות אי סדירויות בעקבות הטיפול בשלד.
עור בעובי בינוי אידיאלי לניתוח אף ובמקרים של עור עבה אין כמעט השפעה על צורת האף בעקבות הטיפול בשלד .

הגישה הסגורה: הניתוח מתבצע דרך חתכים בתוך האף ללא צלקות חיצוניות. למקרים בהם אין בעיות מיוחדות בקצה האף.
הגישה הפתוחה: מבצעים את החתכים בתוך האף ו מחברים זה לזה על ידי חתך חיצוני קדמית לאף בין שני הנחיריים. היתרון בניתוח זה הוא הטיפול המושלם בקצה האף לכן שכיח במקרים שיש בעיה בקצה האף.

לאחר הניתוח יש לקחת בחשבון 2-3 שבועות נפיחות משמעותית ולאחר מכן נפיחות קלה עד כשלושה חודשים. בדר"כ אחרי תקופה זו יש נפיחות קלה שכבר לא נראית אך מורגשת אצל המטופלים עד כשנה לאחר הניתוח שאז מקבלים את התוצאה הסופית.

לאחר הניתוח לקום להסתובב מנוחה עם ראש מורם.
יש להימנע משכיבה ״על האף״ כלומר לשכב על הגב עם ראש מורם.
בחלק מהמקרים, במהלך הניתוח יש צורך לטפל במעבר האויר דרך האף כלומר טיפול במחיצה והקונכיות. במקרים אלו, טפטוף של מי מלח לנחיריים עוזר להמסת קרישי הדם והבצקות בתוך האף ומשפר את הנשימה.

אחרי ניתוח אף יש להימנע משכיבה ״על האף״ כלומר לשכב על הגב עם ראש מורם.

בחלק מהמקרים, במהלך הניתוח יש צורך לטפל במעבר האויר דרך האף כלומר טיפול במחיצה והקונכיות. במקרים אלו, טפטוף של מי מלח לנחיריים עוזר להמסת קרישי הדם והבצקות בתוך האף ומשפר את הנשימה.

  פנו אלינו ונחזור אליכם בהקדם

  התקשר עכשיו: 077-9966784