ניתוח עפעפיים

 ניתוחי העפעפייםניתוח הרמת עפעפיים הוא ניתוח פלסטי פופולארי אשר מרענן ומצעיר את מראה הפנים בכלל העיניים בפרט.

זהו ניתוח המטפל בצניחת עפעפיים, שקיות בעיניים והעלמת קמטים, אשר מקובל לבצעו בעשור הרביעי לחיים, אולם ישנם מקרים בהם מנתחים נתקלים בתופעות אלו בגיל צעיר יותר.

לעפעפיים שלנו יש השפעה רבה על המראה הכללי של הפנים, והן יכולות לשוות לו מראה עייף ומבוגר או לחילופין מראה צעיר ורענן. מכיוון שמראה הפנים שלנו מהווה כרטיס ביקור בכל מפגש חברתי, ברור מדוע חשוב לנו להיראות טוב ולעשות ככל שניתן כדי לשמור ולטפח את המראה.

מלבד רכישת הרגלים נכונים בשמירה וטיפוח עור הפנים באמצעות ביקורים אצל קוסמטיקאית ושימוש בתכשירים איכותיים, יש דרך נוספת ויעילה הרבה יותר והיא באמצעות ניתוחים פלסטיים ובמקרה הזה, ניתוח עפעפיים.

מתי מבצעים ניתוח עפעפיים?

ניתוח עפעפיים נכלל בתחום כירורגיה פלסטית ויש מספר מקרים בהם מבצעים ניתוח זה. המקרה הראשון הוא כאשר יש צניחת עפעפיים ואז יש צורך בניתוח הרמת עפעפיים. יש גורמים שונים שיכולים להוביל לצניחת עפעפיים, אך ללא קשר לגורם חשוב לדעת שלעפעפיים צנוחות יש השפעה לא רק על המראה החיצוני שלנו, אלא במקרים רבים גם על שדה הראייה ואיכותה, ולכן לניתוח הרמת עפעפיים יש חשיבות רבה.

לא רק עפעפיים עליונות יכולות להיות רפויות ולצנוח, אלא גם העפעפיים התחתונות ואז נראה מעין שקיות מתחת לעיניים. מקרה נוסף הוא כאשר רוצים לטשטש ולהעלים קמטי הבעה באזור שבין העיניים, ואז אפשר לשלב ניתוח עפעפיים עם הזרקת בוטוקס ולהשיג תוצאה טובה וארוכת טווח, או כשמבצעים ניתוח מתיחת פנים ומשלבים בו הרמת גבות ועפעפיים להשגת מראה צעיר ומלא חיוניות.

בניתוח עפעפיים אנו מטפלים ב- 2 מרכיבים:

כריתת עודפי עור וטיפול בכיסים השומניים כאשר בניתוח עפעף עליון ניתן לטפל בקיבע הגבה. בעזרת ניתוח עפעפיים ניתן לטפל גם בקמטי ההבעה בין העיניים, פעולה שלעיתים מטפלים בה באמצעות בוטוקס, אך בשילוב עם ניתוח העפעפיים התוצאה תישמר למשך זמן רב יותר.

ידוע כי לעפעפיים השפעה ניכרת על המראה הכללי של הפנים ועפעפיים צעירים ורעננים מקנים תחושה כללית טובה יותר, ומראה פנים רענן וצעיר.

אתם מוזמנים לצפות בתמונות לפני אחרי.

**חשוב לדעת שבמיקרים של ניתוח עפעפיים עליונים כשיש פגיעה בשדות הראיה הניתוח יכול להתבצע במימון חברות הביטוח.

המטרה של ניתוח עפעפיים

העפעפיים הם אלו אשר קובעים את הבעת הפנים יותר מכל איבר אחר בפנים ובגוף. מטרת ניתוח של העפעפיים הוא לטפל במצב אשר בו קפלי העור הצונחים על גבי העפעף ויוצרים תחושה של "מראה עייף".

תחושה זו מתעצמת לרוב בין העשור השלישי לרביעי בגלל רפיון העור והשריר שמתחתיו. במקביל מתפתחות "שקיות" מתחת לעיניים ומקורן בכריות שומן המרפדות את גלגל העין. חשוב לדעת כי בניתוח עפעפיים אנו מתקנים את כיסי השומן ומעלימים את עודפי העור.

כמו כן לעיתים יש צורך במשיכת זווית העין הצידה או מעלה. בנוסף לשיפור האסתטי המתקבל מניתוח העפעפיים, מתקבל גם שיפור פונקציונאלי בשדות ראיה וביכולת להתאפר, לכן לעיתים נוטות חברות הביטוח להשתתף בהוצאות הניתוח.

מהלך הניתוח להרמת העפעפיים

עוד לפני ניתוח להרמת עפעפיים, כל מועמדת לעבור ניתוח מסוג זה, חייבת בבדיקת עיניים מוקדמת, הכוללת בדיקת שדות ראייה, חדות ראייה, בדיקת קרקעית העיניים, לחץ תוך עיני ובדיקת יובש העיניים, בנוסף להערכה רפואית כללית.

חשוב להמנע לפחות שבועיים לפני הניתוח מעישון סיגריות ונטילת תרופות מסוימות כמו אספירין. הניתוח ידוע בחשיבותו הגדולה לפגישות הייעוץ והתכנון בין המנתח ובין המטופל.

באמצעות בחירת מנתח כירורג פלסטי מומחה, תוכלו לתכנן במדויק את מהלך הניתוח ולקבל תשובות לשאלות חשובות כמו האם כדאי לשלב הרמת גבות בניתוח עפעפיים? האם כדאי להרחיב את זווית העין הצידה? ועוד.

ניתוח הרמת עפעפיים מתחלק לשניים:

  • ניתוח הרמת העפעף העליון
  • ניתוח הרמת עפעף התחתון
  • ניתוח בשני העפעפים במקביל – בעפעף העליון ובעפעף התחתון.

ניתוח עפעפיים עליונים

ניתוח הרמת עפעפיים מתחיל באמצעות הרחקת רצועת עור ושריר מהעפעף העליון. לרוב מבצע המנתח הפלסטי חתך ודרכו מורחקות כריות השומן הבולטות באזור.

בסיום הניתוח נתפר החתך לכל אורכו בתפרים עדינים. החתך מותיר צלקת עדינה לאורך קפל העפעף העליון ולעיתים קרובות נמשכת הצלקת מעט מעבר לקצה הצדדי של העין.

לעיתים ניתן דרך החתך הזה למשוך את זווית העין הצידה, לקבע את הגבה גבוה יותר או לטפל בקמטי ההבעה בין העיניים. מדובר בניתוח שניתן לבצעו בהרדמה מקומית וטשטוש או בהרדמה כללית. מאחר וכיום הרדמה כללית בטוחה יותר, זו ההרדמה אותה אני ממליץ לפציינטים שלי.

כיצד מתבצע ניתוח הרמת עפעפיים עליונים?

ניתוח הרמת עפעפיים עליונים מתחילים בציור שבו אנו תוחמים את העור המיועד לכריתה.

הקו התחתון ממוקם בקפל הראשון כ8-10 מ״מ מעל לקו הריסים ואת כמות העור העודף אנו מודדים ע״י צביטה עם פינצטה. לאחר כריתת עודפי העור לפי הסימון אנו מגיעים לשריר. יש הכורתים רצועה דקה של שריר. אני דוגל בשימור השריר.
בעפעף העליון יש 2 כיסי שומן מדיאלי ואמצעי. את המדיאלי כורתים כמות קטנטנה או צורבים. חשוב להבין שכריתת יתר עלולה לגרום לשקיעה של גלגל העין לתוך הארובה וכך להקטין את מפתח העין.

את האמצעי מפזרים כדי למנוע שקע והבלטה מכוערת של גלגל העין. במידה ויש לנו צניחה של העפעף (פטוזיס) ניתן לקצר את שריר ה״לבטור״ שלתקן את הצניחה ולשחזר פתיחת עפעף מלאה. בצד הלטרלי אנו משחזרים את הכרית השומנית מתחת לגבה שמקנה לעין צורה צעירה יותר.

בניתוח עפעפיים עליונים ניתן לטפל גם במקרים בהם יש בלוטת דמעות גדולה ובולטת וגם במקרים בהם יש עם השנים ריפיון של זוית העין הצדדית.

ניתוח עפעפיים עליונייפם מסיימים בתפירת שולי העור. בעבר דרך אותו החתך טיפלתי בקמטים האורכיים בין העיניים אך מאז הזרקות הבוטוקס אני עושה פחות פעולה זו מאחר ולעיתים יש פגיעה בעצב שעובר במקום.

מדובר בניתוח שנמשך כ- 30 דקות כל עפעף, אינו דורש אשפוז אלא השגחה בת מספר שעות בלבד ואינו מלווה בכאבים משמעותיים. את אי הנוחות ניתן לפתור באמצעות טיפול בתרופות כמו אקמול אופטלגין או אדויל.

הרמת עפעפיים עליוניים – סיבוכים וסכנות

​כמו בכל ניתוח או פרוצדורה ישנם סיבוכים שיכולים להופיע כמו דימום זיהום וצלקת לא יפה, 2 האחרונים נדירים ביותר. דימום קטן לעיתים גורם ליתר נפיחות וסימנים כחולים דבר שגורם להופעה קלה של עודפי עור אותם ניתן לתקן בקלות.

סיבוכים יותר ספציפיים כמו אי שביעות רצון נדירים מאוד. כמו כן, לאנשים הסובלים מיובש הניתוח יכול להחמיר את היובש . זו אחת הסיבות שמצריכות בדיקת עיניים מלאה כולל יובש לפני הניתוח. מדובר בניתוח מאוד מוצלח עם מינימום של סיבוכים.

קיימות שתי גישות לניתוח עפעפיים תחתונים

  1. הגישה הקלאסית היא גישה שבה ניתן לבצע את ניתוח העפעף התחתון דרך חתך המתחיל מתחת לריסים ומסתיים בקמטי ההבעה שבצידי העין. אחר כך מתבצעת כריתה של כיסי השומן ועודפי העור, ותפירה של החתך.
  2. כיום, חלק מהמנתחים עוברים לשיטה מתקדמת יותר המשלבת לייזר. בטכניקה זו, כיסי השומן מטופלים דרך חתך בחלק הפנימי של העפעף התחתון. עודפי העור מטופלים בכריתת עור בלבד או בלייזר. הלייזר מונע את הצורך בחתך נוסף, מחליק את הקמטוטים, מסיר כתמי פיגמנטציה שונים ועוזר לעור להמתח קלות. בטכניקה זו נמנעים רוב הסיבוכים המוכרים כמו עין עגולה ועוד.

**ניתוח עפעפיים תחתונים לא ניתן למימון ע״י חברות הביטוח.

כיצד מתבצע ניתוח עפעפיים תחתונים?

בניתוח עפעפיים הקלאסי עושים חתך מתחת לריסים שנמשך לאחד הקפלים האלכסוניים בצידי העין. מרימים מתלה עור שרירי וכורתים את השומנים הבולטים או לחילופין מפזרים את השומן לשקע הנמצא בין העפעף לגבול ערובת העין. לעומת העפעף העליון פה יש 3 תאי שומן מדיאלי אמצעי ולטרלי, לאחר מכן כורתים עודפי עור ושריר ותופרים.

סיבוכים אפשריים בניתוח עפעפיים תחתונים

לניתוח קלאסי זה ישנם סיבוכים כמו ״אקטרופיון ״סיבוב העפעף החוצה וכן כניסה פנימה של גלגל העין והקטנת מפתח העין. זו הסיבה שכיום בודדים המנתחים המשתמשים בשיטה הקלאסית היום אני עושה את הניתוח דרך חתך בחלק הפנימי של העפעף מגיע לתאי השומן אותם אני יכול לכרות, במקרים של עיניים בולטות להחדיר חזרה לארובה כדי לשמר את גודל מפתח העין או לפזר אותו לשקע בין העפעף לארובת העין. את החתך אין צורך לתפור.

לאחר מכן כורתים את עודפי העור ותופרים. כך אנו לא נוגעים בשרירי דבר שהקטין משמעותית את הסיבוכים מהניתוח.

חשוב לזכור שניתוחים פלסטיים הם ניתוחים לכל דבר, והם כרוכים בסיבוכים. לכן חשוב לקבל ייעוץ מקצועי מכירורג פלסטי מומחה, שיבצע את כל הבדיקות הנדרשות, יסקור את ההיסטוריה הרפואית שלכם ויבדוק את מידת התאמתכם לניתוח. כל אלו הם שלבים מקדימים לניתוח עצמו, אך כמובן שיש חשיבות למידת הניסיון והמיומנות של הרופא גם בניתוח עצמו, הן מבחינת הקטנת גורמי הסיכון והן מבחינת השגת התוצאות הרצויות. כשמדובר בתהליך הרמת עפעפיים, האישה חייבת לעבור בדיקת עיניים מקיפה ביחד עם בדיקות כלליות ויש להימנע מעישון ונטילת תרופות מדללות דם כמו אספירין.

מהלך הניתוח שונה ממקרה למקרה ותלוי בגורמים רבים, אך למרות שיש סיכונים כמו יובש ואסימטריה, שביעות הרצון מתוצאות ניתוח הרמת עפעפיים נחשבת לגבוהה ביותר וגם תקופת ההחלמה נחשבת לקצרה ופשוטה יחסית ,עם מינימום של סיבוכים.

תהליך ההחלמה מהרמת עפעפיים

ההחלמה מניתוחי הרמת עפעפיים אינה מורכבת ואף פשוטה לרוב.

בשלב הראשון ההחלמה נמשכת כשבוע ימים. בתקופת זמן זו נדרשת בעיקר מנוחה והטיפול המקומי באזור המנותח הוא פשוט וקל. לא צפוי כאב משמעותי ומרבית תופעות הלוואי שצוינו חולפות במהרה. סביר להניח כי במהלך תקופת ההחלמה הראשונית של ניתוח הרמת עפעפיים, תהיה נפיחות קלה, אודם, קושי בקריאה או צפייה ממושכת בטלוויזיה או לחילופין תחושת יובש, קושי קל בפתיחת העיניים, תחושת צריבה, הפרשות ושטפי דם קלים.

חשוב לציין כי כל תופעות הלוואי חולפות במהלך השבוע הראשון לאחר הניתוח, ולפעמים אינן מופיעות כלל. בשלב השני לאחר כ 4-5 ימים, מסירים את התפרים ורק לאחר מספר חודשים ניתן לראות את התוצאה המושלמת.

בנימה אישית מאת דר וינברג מנתח פלסטי למגוון ניתוחים – אם אתם סובלים ממראה כללי עייף בפנים מצניחת עפעפיים, מילוי קמטים או משקיות סביב העיניים, אני ממליץ לכם להגיע לפגישת ייעוץ אישית שבה תוכלו להבין לעומק את הפתרונות הניתוחיים המוצעים.

אם אתם רוצים להנות ממראה פנים רענן יותר וממראה כללי צעיר יותר – פנו עוד היום למרפאות ד"ר וינברג, על מנת לקבוע פגישת ייעוץ.

    פנו אלינו ונחזור אליכם בהקדם

    התקשר עכשיו: 077-9966784