הרמת חזה

הרמת חזה הינו ניתוח חזה שמבצעים כאשר אשר השד נפול ומעוניינים בתיקונו. 

מטרת ניתוח הרמת חזה היא להסיר את עודפי העור הצנוחים' תוך כדי עיצוב מחדש של החזה.

לבטל את צניחת השדיים ולעצב את החזה עומד ומלא, למראה אסתטי ולתוצאות הרצויות בעיני המטופלת.

הרמה והגדלת חזה

ניתוח הרמה והגדלת חזה הוא ניתוח אשר לעיתים משולב עם ניתוח להגדלת חזה. חשוב מאוד להתייעץ עם כירורג פלסטי מומחה, על מנת להחליט האם הניתוח להרמת חזה לבדו יספק את התוצאות הרצויות או האם כדאי לשלב בפעולה הכירורגית הגדלת חזה עם שתל.

הצלקות הנוצרות בניתוח הרמת חזה הן ארוכות. כמו ״סוכריה על מקל״, כלומר צלקת סביב העטרה, צלקת אנכית מהעטרה ועד לקפל התת שדי. בהגדלת חזה מדובר בצלקת קצרה ממוקמת בקפל התת שדי או בקוטב התחתון של העטרה.

הרמת חזה ללא שתל

בהרמת חזה, במקרים שהשד קטן, ניתן לשלב גם שתלי סיליקון וזוהי פעולה שאיני ממליץ עליה.

במידה ויש מספיק רקמת שד והפציינטית מרוצה מהגודל ניתן להגיע לתוצאות מצוינות לאורך זמן.

עם ניתוח הרמת חזה ללא שתל עם הרבה פחות סיבוכים וסיכונים מאשר שימוש בשתלי סיליקון להרמה.

יש גם אפשרות להגדיל ולשפר את צורת השד באמצעות השתלת שומן עצמונית.

מפרט ניתוח הרמת חזה

סוג ההרדמה

 כללית

משך זמן הניתוח

כ- 3 שעות

מקום הניתוח

 בית החולים רפאל

זמן האשפוז

 לילה / לפי הצורך

משך זמן הכאבים ו/או אי הנוחות

 3 ימים – שבוע

הוראות לאחר הניתוח

 להימנע מכל פעילות גופנית

חזרה לשגרה

 10 ימים

חזרה לפעילות גופנית

 לאחר חודש

מעקב

 פעמיים אחרי הניתוח

כיצד ניתוח הרמת חזה מתבצע?

כמו הרבה ניתוחי חזה אחרים, קיימות מספר טכניקות לשיטות ניתוח הרמת חזה. השיטות משתנות באורך ומיקום הצלקות מצד אחד והפעולות המתבצעות בבלוטת השד עצמה מאידך. ישנו מצב שהשד נראה כנפול אך הפטמה נמצאת מעל הקפל התת שדי ורקמת השד מתחת לקפל התת שדי, מצב זה ניתן לתיקון בניתוח הגדלת חזה.

טכניקות ניתוח ישנות

בעבר שד נפול נחשב למצב שבו יש עודף עור ביחס לתוכן השד. הניתוחים כללו כריתת עודפי עור בלבד, ללא פעולות ברקמת השד לשחזור הקונוס ואז הצלקת שהתקבלה הייתה ארוכה יותר, לאורך כל הקפל התת שדי. בנוסף, לאחר שנה עד שנה וחצי השד היה נופל מחדש מאחר והעור לא יכול היה לשאת את משקל השד.

איך אנחנו מנתחים כיום?

זאת לעומת המצב כיום בו משחזרים את הקונוס של השד באמצעות רקמת השד הקיימת, עם או בלי שתל. את הקונוס מרקמת השד ניתן לבנות לפי טכניקות שונות אך בסופו של דבר הצלקות זהות. השתל יהיה בשימוש רק במידה שהפציינטית מעוניינת גם בהגדלת החזה בנוסף לתיקון נפילתו.

מהו שד נפול?

שד נפול מוגדר כמצב שבו הפטמה נמוכה מהקפל התת שדי. מצב זה מחולק ל – 3 דרגות חומרה כשהחמורה ביותר היא שהפטמה ממוקמת בקוטב התחתון של השד.

מצבים אלה יש לתקן באמצעות ניתוח הרמת חזה עם או בלי שתלים. שד נפול מופיע יותר בשדיים גדולים כתוצאה מעליות וירידות במשקל, הריונות והנקות ועם השנים כוח הכבידה גורם לנפילת השדיים.

קיים מצב שבו השד נראה נפול אך הפטמה ממוקמת מעל לקפל התת שדי. זהו מצב הנקרא ״פסאודו פטוזיס״ כלומר שד ״כאילו״ נפול. את המצב הזה ניתן לתקן בניתוח הגדלת חזה בלבד.

חומרת נפילת השדיים מחולקת ל – 3 דרגות חומרה בהתאם למיקום הפטמה ביחס לקפל התת שדי:

 • בנפילת חזה בדרגה ראשונה, מצב שבו הפטמה ממוקמת כסנטימטר לערך מתחת לקפל התת שדי, ניתן לעשות ניתוח הרמה פריאראולרית במיקרים הקלים והרמה ורטיקלית במצבים קלים פחות.
 • במידה והשד קטן ניתן להרים את החזה סביב הפטמה בשילוב עם הגדלת חזה.
 • בנפילת חזה בדרגה שנייה, הפטמה ממוקמת כ- 1-3 ס"מ מתחת לקפל התת שדי, אך הפטמה עדין לא נמצאת בחלק הנמוך ביותר של השד. במידה וגודל השד הוא לשביעות רצונה של המנותחת, ניתוח הרמה ורטיקלית בתוספת עיצוב מחדש של בלוטת השד יתנו תוצאות יפות לאורך זמן. במידה והשד קטן ניתן לשלב הרמה ורטיקלית עם הגדלה, כלומר אין צורך לטפל ברקמת השד.
 • בנפילת חזה בדרגה שלישית, בנוסף למיקום הפטמה מתחת לקפל התת שדי, הפטמה ממוקמת בקוטב התחתון של השד, במצב זה יתכן ויהיה צורך בצלקת T הפוך וכמובן טיפול ברקמת השד עצמה. משך הניתוח הפלסטי נקבע בהתאם להיקפו. מניסיוני אוכל להגיד כי ניתוח מינימאלי להרמת החזה יימשך כשעה ואילו ניתוח מתקדם ומורכב יותר ימשך כשעתיים עד שעתיים וחצי. ההרדמה בניתוחים הללו היא כללית לרוב, אך ניתן לבצע את הניתוח גם בהרדמה מקומית. לעיתים ישנו צורך להישאר במחלקה ליום אשפוז לצורך השגחה ובקרה.

מה ההבדל בין הרמת חזה להגדלת חזה?

כשהשד קטן ויפה והפציינטיות מעוניינות בהגדלתו עושים הגדלת חזה. כשהשד ״כאילו נפול״ משמע – נראה נפול אך בפועל הפטמה בגובה טוב וממוקמת מעל לקפל התת שדי – הגדלה לעיתים עם הרמה פנימית תיתן תוצאה יפה.

אולם, כשהשד נפול משמע – שהפטמה ממוקמת מתחת לקפל התת שדי – אין מנוס מניתוח הרמה שמשמעותו צלקות ארוכות סביב העטרה, מהעטרה עד לקפל התת שדי וצלקת קצרה לאורך הקפל התת שדי – מה שנקרא ״סוכריה על מקל״. בשד נפול יש עודפי עור ביחס לתוכן ולכן בניתוח כורתים את עודפי העור ומכאן הצלקות.

חשוב לציין שרק כריתת העור העודף אינה מספיקה כי העור לא יכול להחזיק לאורך זמן את השד לכן בניתוח גם בונים את קונוס השד מחדש בטכניקות שונות. אז לפחות מקבלים שד יפה עם צלקות לאורך זמן.

תהליך ניתוח הרמת חזה

בניתוח הרמת חזה כורתים את עודפי העור ומכאן הצלקות הארוכות הכוללות צלקת סביב העטרה מהעטרה ועד לקפל התת שדי וצלקת קצרה בקפל התת שדי. הניתוח נעשה בהרדמה כללית ונמשך כ- 2.5 שעות. יוצאים מהניתוח עם חבישה על קו התפרים וחזית ספורט.
ד"ר וינברג מנתח בבית חולים רפאל ולא אוהב מרכזים רפואיים שאין בהם אפשרות לאשפז ליותר מ- 23 שעות ואין בהם טיפול נמרץ. מספר שעות לאחר הניתוח הפציינטית משוחררת לביתה. במידה ועדין לא במיטבה, תשוחרר למחרת הניתוח.

 

התאמה של גודל השד למנותחת

חשוב לעשות את ההתאמה הנכונה בין מידת החזה למידה של הגוף של המטופלת, ובהתאם לעור של השד, אם הוא דק או עבה. לאלמנט הזה יש חשיבות רבה בקביעת שיטת הניתוח הרצויה.

נשים רבות מעוניינות לעבור ניתוח של הרמת החזה לאחר הלידה וחלק מהבקשה שלהן היא ליצור חזה יפה כמו פעם. אך אין זה תמיד הכיוון בנכון, מכיוון שהפרופורציות של הגוף משתנות ואצל נשים שמנות חזה גדול רק מוסיף למראה המלא והגדול.

שיטות הפעולה של ניתוח הרמת חזה תלוייה בדרגת הצניחה של השד, בגודל השד ומה גודל השתל שהמטופלת חפצה בו. אם מדובר בצניחה קלה, הרופא המנתח משתמש בשתלי סיליקון במטרה למלא את מעטפת העור של השד ומגדילים את החזה ובכל זאת יוצרים רושם של הרמה.

החשיבות בבחירת שתלי סיליקון מתאימים

לשתל הסיליקון יש משקל והוא מעמיס על על רקמת השד הגב וגם החזה. ואם משתמשים בשתל גדול מידי, השתל עלול להזיק לרקמת השד ואם במקרה מעטפת העור היא דקה החזה יחזור לצנוח אך ורק בשל הכנסת השתל הגדול והמוגזם שלא מתאים לפרופורציות של המטופלת.

במקרה והשתלים שהוכנסו הם גדולים בצורה מוגזמת ואינם תואמים את הגוף של המטופלת, השתלים עלולים להכביד על החזה והגב וליצור כאבי גב וצוואר. היציבה של האישה עלולה להידרדר והנזקים לטווח הארוך יכולים לבוא לידי ביטוי בהתפתחות אוסטיאופורוזיס.

ניתוח הרמת חזה – סיכונים וסיבוכים אפשריים

הסיבוכים והסיכונים הנדירים הינם כאלה אשר אופייניים לניתוחים כירורגים. המדובר הוא בסיכוי נדיר לדימום או כרישי דם, זיהום וצלקות בולטות, כאמור הסיכונים האלו הינם נדירים. סיבוכים אפשריים נוספים נדירים גם כן יכולים לבוא לידי ביטוי בפגיעה בתחושה בפטמות ונמק פטמתי חלקי או שלם בעיקר אצל מעשנות. לפיכך יש להפסיק כשלושה שבועות לפני הניתוח את העישון ולהימנע מפעולות או מאמץ העלולים לפתוח את התפרים לאחר הניתוח, בכל מקרה ניתוח כזה לא נחשב לניתוח מסובך או ככזה הטומן בחובו סיכונים וסיבוכים גדולים.

תהליך ההחלמה מניתוח הרמת חזה

מיד בתום הפעולה הכירורגית, תועברי לחדר התאוששות חבושה בחזיה ספורטיבית עם חבישה אלסטית. אני מעדיף להשאיר את המנותחות לאשפוז לילה בבית החולים ולשחררן למחרת הניתוח. מדובר בניתוח עם כאבים מינימאליים אשר נשלטים בקלות על ידי משככי כאב. יש לקחת בחשבון שבוע חופשת מחלה, כאשר החזרה לפעילות מלאה נעשית בהדרגה.
ניתוח הרמת החזה מתבצע לעיתים כניתוח משולב עם הגדלת חזה. לכן חשוב לדעת כי שיטת ניתוח הרמת חזה ללא טיפול ברקמת השד עצמה תסתיים לרוב בנפילת החזה בהמשך.

התוצאות של הניתוח לא נשמרות לנצח, הרקמות אינן נעשות גמישות או צעירות יותר לאחר הניתוח וגורמים שונים כמו שינויי משקל, הריונות והנקות וזמן גורמים לשינויים בשד. עם חלוף השנים השד ממשיך להתנהג כמו שד רגיל ונופל, ואז יש צורך לעיתים לחזור על פעולת ההרמה.
מהלך ההחלמה אינו מלווה בכאבים משמעותיים במקרים שאין שימוש בשתלים ובמקרים עם שתלים ההחלמה כואבת יותר. את התוצאות ניתן לראות תוך כ – 3 חודשים, והצלקות מתבהרות תוך שנה – שנה וחצי.

הוראות לאחר הניתוח

 • יש לקחת שבועיים חופשת מחלה.
 • ההחלמה מלווה בכאבים ואי נוחות המגיבים לתרופות כמו אקמול אדויל או אופטלגין.
 • יוצאים מהניתוח עם חבישה לאורך הצלקות ועל זה חזיית ספורט. את החבישות לא מרטיבים ליומיים.
 • מומלץ לא לנהוג בימים הראשונים שלאחר הניתוח.
 • יש לשמור ולהימנע מתנועות חדות, מאמץ, הרמת דברים כבדים וכו׳ כדי לא לפתוח את התפרים.
 • לאחר כחודש אפשר להתחיל בהליכות ספורטיביות, ריצה, חדר כושר או פעילויות אחרות.
 • כניסה למים עומדים, אמבטיה, בריכה, ים ומקווה אפשרית רק כשמקבלים סגירה והחלמה של החתכים הניתוחיים, עד אז רחיצה עם מים זורמים בלבד.
 • מעקבים במרפאה לאחר שבועיים וחודש אחר הניתוח. במידה והכל תקין, בשבועיים הראשונים יש ללבוש חזית ספורט רוב שעות היממה ולאחר שבועיים אפשר ללבוש רק ביום. לאחר חודש ניתן ללכת בלי חזייה או עם איזו חזייה שרוצים.

פנו עוד היום אל מרפאות ד"ר וינברג כדי לקבוע פגישת ייעוץ אישית, אשר בה תוכלי לדעת עוד על ניתוח הרמת החזה.

הרמת חזה - שאלות נפוצות

ניתן לעשות הרמה למי שעשתה בעבר הגדלה וכמו כן ניתן לעשות הגדלה למי שעשתה בעבר הרמה.

זו לא שאלה של עדיפוות מפני שבגדול אין צורך בניתוחים הללו. מטרתם היא לשפר את הבטחון העצמי של הפציינטיות לעומת הקטנת חזה שיש לה גם משמעויות רפואיות. אך, כשהשד קטן והפציינטית מעוניינת בהגדלתו אזי עושים ניתוח הגדלה. כשהשד נפול יש צורך בתיקונו בניתוח הרמה. במקרה שהוא נפול וקטן ניתן לשלב הרמה והגדלה. ניתן לציין שכאשר דרגת הנפילה היא קטנה והשד קטן ניתן לעשות הגדלה והרמה ״פרי אראולרית״ – כלומר הרמה שאת עודפי העור כורתים סביב העטרה בלבד, טכניקה המשאירה רק צלקת סביב העטרה.

אין קשר בין שימוש בחזייה לשמירה על תוצאות הניתוח מאחר ואנו מעצבים את רקמת השד מחדש כך שהצלקות הנגרמות בתוך רקמת השד מהפעולות שעשינו חזקות מספיק לשמור על השד אך לכן יש לשמור על השד על להיווצרות צלקות מספיק חזקות כחודשיים אחר הניתוח.

שום פעילות ספורטיבית לא יכולה להחליף ניתוח הרמה או הגדלה מאחר והשד ממוקם מעל לשריר ולפעילות גופנית אין יכולת להשפיע על העור או על רקמת השד.

כשמשקל הגוף קבוע, כשגודל השד אינו משתנה בעקבות הריונות והנקות או בעיות הורמונליות ותוצאות הניתוח מחזיקות שנים רבות, לערך כ-10 שנים.

ראשית לא מדובר בניתוח ש"צריך" לעשותו, אלא מדובר רק במצב בו השד מפריע, לכן כדאי להגיע לייעוץ. כשהשד ממש נפול כלומר הפטמה ממוקמת מתחת לקפל התת שדי – יש צורך בהרמה ומקבלים שד יפה עם צלקות. כשהשד נראה נפול אך הפטמה מעל לקפל או בגובה הקפל התת שדי – הגדלה יכולה לתת את הפתרון והתוצאה תהיה שד יפה ללא צלקות.

הרמת חזה

לפני ואחרי

  פנו אלינו ונחזור אליכם בהקדם

  התקשר עכשיו: 077-9966784